Jak odstranit plíseň ze zahradního nábytku

Jak odstranit plíseň ze zahradního nábytku

Zelené skvrny plísně, která vám roste na zahradním nábytku, nevypadají moc atraktivně. Kazí vlastně dojem celé terasy či zahradního posezení. Když už jednou slizské spory na váš zahradní nábytek zaútočí, budete se muset hodně snažit a vzít si na pomoc přípravek proti plísním, abyste se jich zbavili.

Fakta o plísni:

  • Plíseň vylučuje do vzduchu mikroskopické částečky, prostřednictvím kterých se rozšiřuje dále.
  • Výborně se jí daří ve vlhkém, teplém a tmavém prostředí.
  • Chladné a suché podnebí plíseň nezabije, ale zpomalí její růst.
  • Proti plísni častokrát stačí kartáč s tvrdými štětinami a voda.

Pokud plíseň napadla zahradní nábytek, nenechávejte ho přes zimu venku v naději, že plíseň zahubíte. Chlad pouze zabrání plísni, aby se dále šířila. Ale neodstraní ji. Zahradní nábytek byste přes zimu vždy měli uskladnit v garáži a nebo v krytém přístřešku. Tím zabráníte, aby venkovní prostředí nábytek ještě více poškodilo.

Jak plíseň odstranit

K odstranění plísně ze zahradního nábytku budete potřebovat kartáč s tvrdými štětinami a vodu. Kdyby nechtěla plíseň pustit, můžete do vody přidat trochu octa. Vytvoříte tak směs, která se bude skládat z ¼ octa a ¾ vody. Ošetřete touto směsí celý nábytek, nejen postihnuté části. Je dost možné, že se neviditelné spóry plísně usadily i na jiných částech nábytku a mohly by se opět rozšířit. Ošetřete tedy každé zákoutí a mezírku, jinak se plíseň rychle znovu objeví.

Odstraňte plíseň chemickými prostředky

Pokud se plíseň na nábytku stále drží, můžete se uchýlit k drastičtějším metodám. Existují různé přípravky proti plísním, které zahradní nábytek za 1-2 týdne plísně zbaví. Výhodou těchto přípravků je, že ochrání povrch nábytku a předejdou vzniku nových plísní.

Použijte přípravky, které nejsou škodlivé a neznečistí životní prostředí. Informace o nezávadnosti výrobku najdete na zadní straně obalu spolu s návodem k použití. Zapamatujte si, že abyste dosáhli nejlepšího výsledku, musíte přípravky proti plísním aplikovat v suchém prostředí.

Postup je stejný pro dřevěný i plastový nábytek

Nezáleží na tom, z jakého materiálu váš zahradní nábytek je. Postup zbavování se plísně je stejný. Plastový nábytek ale snáší tvrdší metody lépe než dřevěný. U dřevěného nábytku musíte být opatrní, abyste ho kartáčem nebo vysokotlakovým čističem nepoškodili.

Pokud se rozhodnete zahradní nábytek čistit vysokotlakovým čističem, udržujte bezpečnou vzdálenost, abyste nábytek nezničili či abyste na něm nevytvořili nepravidelnosti, které by ulehčily plísni se zachytit na povrchu dřeva.

Následná péče

Nábytek z tvrdého dřeva byste měli ošetřovat olejem. Před nanášením oleje se ujistěte, že je nábytek zcela suchý. Dejte si záležet na výběru vhodného oleje. Zahradní nábytek byste měli olejovat dvakrát až třikrát za sezónu.

Nábytek z teakového dřeva ošetřovat olejem nemusíte. Teakové dřevo samo o sobě obsahuje hodně oleje. Tento druh dřeva se časem přirozeně zbarví jemně do bíla. Bílého odstínu se zbavíte pomocí speciálního teakového oleje. Pokud se rozhodnete nábytek ošetřit olejem, bude si dřevo vyžadovat pravidelnou údržbu, tak jako ostatní nábytek z tvrdého dřeva.

Najděte zdroj plísně

Zahradní nábytek by před plísní mělo chránit i okolní prostředí. Pokud máte s plísní větší problémy, zjistěte odkud se šíří. Když odstraníte příčinu problému, dokážete plíseň snadněji zastavit a zabránit jí v dalším šíření.

Vysoké stromy poskytují stín, ale zároveň z nich mohou padat spóry plísně, které se dostanou na terasu a tím pádem i na zahradní nábytek. Měli byste zvážit, jestli jsou vám takové stromy více k užitku nebo ke škodě. Děravé okapy a okapové roury vytvářejí vlhké prostředí, které je pro rozmnožování plísně jako stvořené.

Jak často nábytek proti plísni ošetřovat?

Plíseň obsahuje vlhkost a může způsobit korozi nábytku. Plíseň byste měli dobře sledovat pokud chcete, aby nábytek pěkně vypadal a dlouho vydržel. Pokud si plíseň najdete místo, kde se jí daří, každý den se o něco rozroste. Proto je lepší ji zastavit hned na začátku.

Plíseň byste měli z nábytku odstranit vždy na podzim a na jaře, kdy se jí daří nejlépe.

Objevit více

Údržba dřevěného zahradního nábytku

Údržba dřevěného zahradního nábytku

Údržba ratanového nábytku

Údržba ratanového nábytku