Jak odstranit skvrny z koberce

Jak odstranit skvrny z koberce

V následujících čtyřech krocích vám poradíme, jak na skvrny na kobercích.

1. krok

Čerstvé skvrny
Odstraňte veškeré nečistoty a čistěte potřísněnou oblast suchým čistým hadrem. Vlněné koberce, na rozdíl od syntetických, vyžadují jemnější zacházení.

Zaschlé skvrny
Aplikujte na skvrnu vlažnou vodu s mýdlem. Až bude skvrna dostatečně nasáklá vodou, čistěte suchým čistým hadrem.

2. krok

Pokud skvrna nepustila, použijte odstraňovač skvrn. Řiďte se pokyny dávkování na výrobku. Čistěte skvrnu hadrem nebo měkkým kartáčkem. Nezapomeňte poté čistým vlhkým hadříkem zbavit postižené místo zbytků prostředku na odstraňování skvrn.

3. krok

Pokud po předchozím kroku skvrna nepustila, použijte speciální odstraňovač skvrn. Nikdy nepoužívejte výrobky obsahující chlór – koberec by mohl změnit barvu. Řiďte se pokyny dávkování na výrobku. Čistěte od krajů skvrny směrem ke středu.

4. krok

Pokud ani speciální odstraňovač skvrn nezabral, můžete se řídit následujícími tipy, kde vám poradíme, jak na tu či onu konkrétní skvrnu. Pečlivě dodržujte pokyny a čištění si vždy nejprve vyzkoušejte na malé, ne příliš viditelné, ploše. Čistěte od krajů skvrny směrem ke středu.

Dále doporučujeme vysávat koberce denně.

Návod na odstranění skvrn

Krev - Krev, která se ještě nestihla vsáknout, okamžitě odstraňte papírovými utěrkami. Připravte si roztok 2 litrů studené vody se dvěma polévkovými lžícemi soli a čistěte vyždímaným hadrem.

Čokoláda/mastnota/omáčka - Čistěte benzolem (nebo benzenem). Až budete hotovi, použijte čistou vlažnou vodu.

Zvratky/moč - Navlhčete skvrnu roztokem vody a obyčejného octa (1:1). Nechte 10 minut působit a poté jemně čistěte střídáním vlhkého a suchého hadru.

Káva Čistěte hadříkem navlhčeným v roztoku terpentýnu a alkoholu (1:1).

Barva Pokud se jedná o skvrnu od barvy na bázi vody, řiďte se obecnými kroky k čištění koberců (viz výše). V případě barvy na bázi rozpouštědla se řiďte pokyny na balení výrobku.

Vosk - Odstraňte nožem co nejvíce vosku z povrchu a poté čistěte hadrem navlhčeným v benzolu (nebo benzenu). Nakonec vyčistěte čistou vlažnou vodou.

Vejce - Připravte roztok ½ dl 8% amoniaku (čpavku) na 2 ½ litru vody. Čistěte vyždímaným hadříkem.

 

 

site-badges