Chcete, aby vámi zakoupený nábytek vypadal opravdu perfektně? Nevíte jak na to? Níže vám stručně v bodech představíme pár tipů, jak toho docílit.
Důležité je soustředit se na:
- úhlopříčky
- hřebíčky
- rovnou podlahu
- seřízení dveří
Úhlopříčky
Nejdůležitější je nezanedbat jeden podstatný fakt již při stavění – konstrukce výrobku musí svírat pravé úhly, měl by z toho nakonec být obdélník, nikoliv kosodélník. Pokud toto zanedbáte, pouze ztratíte čas a nervy – hezky seřídit to takto už nepůjde. Nejjednodušší metodou je změření úhlopříček a pokud jsou na milimetr stejné, tak teprve tehdy je vše v pořádku.
Hřebíčky
Hřebíčky mají obrovský vliv na stabilitu výrobku. Rozteče by měly být cca 8-10 cm. Pokud budou příliš daleko od sebe (více jak 20 cm), zadní desky nejsou dostatečně připevněné, výrobek nebude stabilní, zadní desky se můžou zkroutit a hrozí zborcení výrobku. Na obrázku je vidět, jak by to mělo vypadat.
Rovná podlaha
Často opomíjený fakt je rovnost podlahy. Veškerý nábytek je navržen tak, aby stál na rovné podlaze. Může se však stát, že podlaha není ideální, a zejména skříně jsou na toto náchylné. Nejsnazší metodou je podložit některý z rohů skříně dřevěným či plastovým klínkem. Níže na fotkách je vidět, jak velký vliv může mít na stav dveří nerovnost podlahy.
Seřizování pantů dveří
Poslední věcí, která má na hezký vzhled dveří vliv, jsou samotné panty. Dají se seřizovat do třech směrů a sice:
Nahoru a dolů
Když si povolíme všechny označené šroubky na všech pantech, můžeme nastavovat dveře směrem nahoru a dolů, čímž si seřizujeme vrchní a spodní mezeru. Při první montáži nastavíme do střední polohy, jakmile je výrobek na svém místě, můžeme provést finální seřízení. Vrchní i spodní mezera by měla být stejně široká.
Dovnitř a ven
Když si povolíme vyznačený šroubek, můžeme nastavovat hloubku zapuštění pantu. Na druhém konci dveří se nám dveře zarazí o nějakou zarážku, polici či příčku, tam je vzdálenost daná, musíme si tedy adekvátně nastavit pant tak, aby vzdálenost dveří a spodní, případně boční, desky byla všude stejná. Opět platí, že při první montáži dáváme do střední polohy a doseřizujeme, až když je výrobek na svém místě.
Doleva a doprava
Povolováním doseřizovacího červíku se dveře vychylují směrem doleva a mezera mezi dveřmi a bočnicí se nám zmenšuje. Naopak utahováním se nám dveře vychylují směrem doprava a mezera se zvětšuje. Pokud povolíme/utáhneme šroubky stejnoměrně na všech pantech, tak se nám celé dveře posunou více doleva, respektive doprava.
Věřím, že vám těchto pár tipů usnadnilo život a že bude pro vás nyní skládaní nábytku hračkou.