Vánoce plné štěstí a stylu

Vánoce jsou obdobím klidu a radosti, které trávíme doma se svými nejbližšími. Dodejte vašemu domovu kouzelnou vánoční atmosféru. Vybírejte z naší bohaté nabídky vánočních ozdob, dekorací, vnitřních i venkovních světelných řetězů, vánočních stromků a textilu. Máme vše pro vaši sváteční pohodu. 

Pokud hledáte vánoční inspiraci - přečtěte si články na našem blogu, které se vánočním dekoracím věnují.

U všech výrobků si můžete ověřit jejich dostupnost v prodejnách nebo si je můžete jednoduše rezervovat online a vyzvednout v nejbližší prodejně JYSK.

Vánoční svátky napříč Evropou

Mnohé děti se na Vánoce nemůžou dočkat momentu, kdy si budou konečně moct rozbalit očekávané dárky. V tomto směru jsou holandské děti ty nejšťastnější. Dárky rozbalují totiž již 5. prosince. Nosí jim je Sinterklaas, holandský Mikuláš, který každý rok přicestuje ze Španělska se svým pomocníkem, který se nazývá Zwarte Piet, neboli Černý Petr. V tento den také už v mnoha domácnostech stojí vyzdobený vánoční stromeček.

Vánoční slaměný kozel je jednou z nejstarších švédských vánočních tradic, kterou se Švédi snaží zachovat. Ve švédském městě Gävle už od roku 1966 na náměstí každoročně staví 13 metrů vysokého a 7 metrů dlouhého vánočního kozla, který váží přes 3 tuny. Když byl postaven poprvé v roce 1966, naneštěstí zhořel, protože ho podpálili vandalové. Švédi si z celé události tak trošku udělali sport. Od roku 1966 totiž zhořel už 25 krát.

V Norsku mají vánoční zvyk inspirovaný starověkou pověrou. Mnozí Norové na Štědrý večer před spaním schovávají košťata. Je to proto, že starověká pověra tvrdí, že se v předvečer Vánoc na Zem vrací zlí duchové a čarodějnice. Pokud ale doma schováte všechna košťata, máte podle tradice větší šanci, že se vám a vašemu obydlí duchové i čarodějnice vyhnou.

Přečtěte si ještě o vánočních tradicích na Ukrajině či ve Finsku.