Životnost přikrývek a polštářů záleží na jejich kvalitě, ale také na dobré údržbě. Shromáždili jsme pár jednoduchých rad, jak se o přikrývky a polštáře starat tak, aby vám vydrželi několik let.
- Přikrývky a polštáře byste měli každý den protřepat. Díky tomu zůstane zachován tvar náplně a pružnost prachového peří.
- Přikrývky ale nevysávejte ani neklepejte - mohlo by dojít k poškození prachového peří.
- Když postel zakryjete přehozem, mohou se pak polštář nebo přikrývka zdát mírně stlačené - způsobuje to vlhkost usazující se ve vzduchových dutinkách. Aby bylo prachové peří zase načechrané, stačí polštář nebo přikrývku několik hodin sušit v sušičce. Do bubnu můžete také přidat tenisový míček nebo míček přímo určený do sušičky. Náplň pak bude opět lehká a nadýchaná.
Proč by se měly peřiny a polštáře prát
Když peřinu či polštář vyperete, prodloužíte tím jejich životnost. Peří se totiž po čase zhlukuje a přikrývka je pak tenčí a sníží se nosnost její náplně. Nosnost náplně přikrývky udržíte tak, že ji alespoň jednou za rok vyperete. Ideálně by se měla prát dvakrát, ale maximálně čtyřikrát do roka. Přílišné praní přikrývku zbytečně opotřebuje. Polštáře také doporučujeme prát dvakrát za rok.
Dalším důvodem, proč přikrývky prát, jsou roztoči. Polštáře a přikrývky perte alespoň dvakrát do roka na 60 °C, tím se zbavíte všech mikroorganismů a roztočů.
Jak prát polštáře s přírodní či umělou náplní
Začněte tím, že si na praní vynahradíte dostatek času. Praní a sušení přikrývky může trvat i 6-8 hodin. Mimo to, byste měli vždy postupovat podle návodu uvedeného na výrobku.
- Nejprve zkontrolujte všechny švy a ujistěte se, že v přikrývce nejsou žádné díry. Mějte na mysli, že se může přikrývka při praní trochu srazit.
- Pokud nemáte dost velkou pračku, polštář a přikrývku perte zvlášť.
- Použijte prací prostředek určený na přikrývky a polštáře s přírodní náplní, který neobsahuje enzymy. Běžné prací prostředky obsahují enzymy, které ničí vlastnosti peří a prachového peří tím, že z nich odstraní přirozenou vrstvu tuku. Na přikrývky z umělých vláken můžete používat běžné prací prostředky.
- Perte na 60 stupňů a program dokončete jemným odstřeďováním.
- V sušičce přikrývku/polštář sušte spolu s dvěma či třemi tenisovými míčky nebo s míčky určenými do sušičky. Tenisové míčky náplň rovnoměrně rozloží a přikrývky a polštáře tak budou krásně nadýchané.
- Při sušení přikrývku každých 15-20 min vyndejte ze sušičky a protřepejte. Zabráníte tak, aby se peří shlukovalo a na přikrývce také nezůstanou spálená místa po sušičce.
- Před použitím přikrývky, ji dostatečně vysušte. Pokud ji budete částečně sušit venku, nesušte ji na přímém sluníčku, protože by se látka mohla změkčit a hrozí tvorba děr.
- Pokud se vám polštář zdá stále vlhký po vyndání ze sušičky, důvodem může být, že sušička ukončila sušení příliš brzy, protože je polštář příliš lehký. Řešením je sušit více polštářů najednou nebo přidat míčky do sušičky.
- Po vysušení nechte přikrývku vyvětrat na čerstvém vzduchu. Nebo ji nechte chvilku sušit v sušičce s chladným vzduchem. Peří a prachové peří pak bude rovnoměrně rozmístěné.
- Pokud si chcete být jistí, že je přikrývka zcela suchá, před praním ji zvažte. Po vyndání ze sušičky ji zvažte znovu. Jestli bude těžší než před praním znamená to, že v ní zůstala voda a není tedy ještě úplně suchá.
Jak prát přikrývku a polštář z pěny nebo latexu.
Máte polštář z paměťové pěny? Přečtěte si více o údržbě polštářů z paměťové pěny v našem návodu.
Máte polštář s náplní z latexu? Můžete ho vyprat v pračce a odstřeďujte na maximálně 1000 ot/min. Poté polštář vysušte v sušičce. Nevyndavejte polštář z jeho potahu.
Kdy je na čase vyměnit přikrývku či polštář
Přesný čas, kdy je potřeba vyměnit přikrývku či polštář závisí na více faktorech. My doporučuje výměnu přikrývky po 5-10 letech, v závislosti na opotřebování výrobku. Polštář je ale zatěžovaný mnohem více a proto ho doporučujeme měnit přibližně po 2 letech. Je to proto, že na polštáři ležíme každou noc a pot se do něj dostane snadněji.
Zde je pár jednoduchých rad, jak zjistit, jestli je čas na novou přikrývku či nový polštář:
- Pokud jste si kupovali polštář, který byl bílý a nyní je žlutý, může to být znamení, že je potřeba koupit nový.
- Pokud se v noci nadměrně potíte, měli byste polštář měnit častěji.
- Pokud jste přikrývku či polštář vysušili v sušičce, ale jsou stále ploché a náplň je neforemná, je čas na změnu.