Muž spí v posteli

Co se děje v těle během spánku?

Znáte ten pocit, kdy se po dni plném fyzické námahy cítíte absolutně zničeně? Bolí vás celé tělo a těšíte se do postele. Tělo si žádá spánek. Vyspíte se a jako zázrakem se ráno probudíte zase svěží, připravení na nový den. Co se v noci dělo? Jaké fyzické procesy proběhly v těle, zatímco jste spali? Přečtěte si v novém článku.

Dýchání, krevní tlak a tep

Během spánku se normální fyziologické procesy zpomalí. Nadechujete se méněkrát za minutu a zpomalí se vám tep. Normální srdeční tep dospělého člověka je v klidovém stavu 60-100 úderů za minutu, ale ve spánku se tepová frekvence snižuje na 40-50 úderů za minutu. Stejně tak klesá i krevní tlak. Každá fáze spánku, která se v noci vystřídá ovlivňuje dýchání, krevní tlak a tepovou frekvenci jinak.

Hormony během spánku

Když spíte, v žilách vám koluje méně adrenalinu. Zvýší se ale hladina růstového hormonu. Dospělý člověk v noci samozřejmě neroste do výšky. Růstový hormon ale pomáhá obnovovat starou tkáň a vytvářet novou. Odborníci odhadují, že se během spánku uvolňuje až 75 % růstových hormonů, aby se tělo a svaly mohly obnovit.

Zvýší se také množství hormonů, které nám pomáhají ovládat chuť k jídlu, takže je spánek vlastně účinná dieta. Zároveň roste hladina adiuretinu (zkr. ADH), hormonu, který způsobuje, že ledviny vylučují méně vody. Tím se sníží množství moči a člověk nemusí v noci několikrát vstávat a chodit na záchod.

Svaly během spánku

Během spánku se také zvyšuje prokrvení stalů. Až 40 % krve, která normálně směřuje do mozku, je přesměrována do svalů, aby se rychleji zregenerovaly a případně může pomoci s procesem léčení.

Během spánkové fáze REM, se doslova nemůžete hýbat. Jediné svaly, které dokážete kontrolovat jsou oční a dýchací svaly. Nehybnost vám brání fyzicky prožívat sny, což se vcelku hodí, pokud jste ve svém snu akčním hrdinou, bojujete a skáčete po střechách :-) Paralýza může trvat až 20 minut.

Častý je také tzv. předspánkový záškub (hypnagogický záškub). Už už upadáte do příjemného spánku a najednou sebou bezděčně trhnete a tím se probudíte. Příčina není úplně jasná, vědci nabízí hned několik vysvětlení, do kterých se ale dnes raději pouštět nebudeme.

Důležité je uvědomit si, že i když odpočíváme, tělo má během spánku přesto stále hodně práce, kterou musí stihnout, než se zase probudíme. Pokud máte problém s usínáním nebo se v průběhu noci často budíte, zkonzultujte svůj stav s odborníkem a hledejte příčinu a řešení.

 

Zdroje
http://healthysleep.med.harvard.edu/healthy/science/what
https://www.sleepfoundation.org/sleep-news/25-random-facts-about-sleep

 

Objevit více

Jak si vybrat polštář? Kompletní průvodce

Jak si vybrat polštář? Kompletní průvodce

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Jak rychle usnout

Jak rychle usnout

Vyrušujete se s partnerem při spaní?

Vyrušujete se s partnerem při spaní?