Znáte ten pocit, kdy se po dni plném fyzické námahy cítíte absolutně zničeně? Bolí vás celé tělo a těšíte se do postele. Tělo si žádá spánek. Vyspíte se a jako zázrakem se ráno probudíte zase svěží, připravení na nový den. Co se v noci dělo? Jaké fyzické procesy proběhly v těle, zatímco jste spali? Přečtěte si v novém článku.
Dýchání, krevní tlak a tep
Během spánku se normální fyziologické procesy zpomalí. Nadechujete se méněkrát za minutu a zpomalí se vám tep. Normální srdeční tep dospělého člověka je v klidovém stavu 60-100 úderů za minutu, ale ve spánku se tepová frekvence snižuje na 40-50 úderů za minutu. Stejně tak klesá i krevní tlak. Každá fáze spánku, která se v noci vystřídá ovlivňuje dýchání, krevní tlak a tepovou frekvenci jinak.
Hormony během spánku
Když spíte, v žilách vám koluje méně adrenalinu. Zvýší se ale hladina růstového hormonu. Dospělý člověk v noci samozřejmě neroste do výšky. Růstový hormon ale pomáhá obnovovat starou tkáň a vytvářet novou. Odborníci odhadují, že se během spánku uvolňuje až 75 % růstových hormonů, aby se tělo a svaly mohly obnovit.
Zvýší se také množství hormonů, které nám pomáhají ovládat chuť k jídlu, takže je spánek vlastně účinná dieta. Zároveň roste hladina adiuretinu (zkr. ADH), hormonu, který způsobuje, že ledviny vylučují méně vody. Tím se sníží množství moči a člověk nemusí v noci několikrát vstávat a chodit na záchod.
Svaly během spánku
Během spánku se také zvyšuje prokrvení stalů. Až 40 % krve, která normálně směřuje do mozku, je přesměrována do svalů, aby se rychleji zregenerovaly a případně může pomoci s procesem léčení.
Během spánkové fáze REM, se doslova nemůžete hýbat. Jediné svaly, které dokážete kontrolovat jsou oční a dýchací svaly. Nehybnost vám brání fyzicky prožívat sny, což se vcelku hodí, pokud jste ve svém snu akčním hrdinou, bojujete a skáčete po střechách :-) Paralýza může trvat až 20 minut.
Častý je také tzv. předspánkový záškub (hypnagogický záškub). Už už upadáte do příjemného spánku a najednou sebou bezděčně trhnete a tím se probudíte. Příčina není úplně jasná, vědci nabízí hned několik vysvětlení, do kterých se ale dnes raději pouštět nebudeme.
Důležité je uvědomit si, že i když odpočíváme, tělo má během spánku přesto stále hodně práce, kterou musí stihnout, než se zase probudíme. Pokud máte problém s usínáním nebo se v průběhu noci často budíte, zkonzultujte svůj stav s odborníkem a hledejte příčinu a řešení.
Zdroje
http://healthysleep.med.harvard.edu/healthy/science/what
https://www.sleepfoundation.org/sleep-news/25-random-facts-about-sleep