Pokud máte hlavu plnou rozhodnutí, která je třeba udělat, věcí, které si je třeba zapamatovat a zkušeností, které je potřeba zpracovat, uklidnit se po dlouhém dni může být celkem výzva. Nemluvě o problémech s usínáním. Zní vám to povědomě? Čtení knihy je stará dobrá metoda, pomocí které se snadněji připravíte na spánek. Zahrnuli jsme pár důvodů, proč tomu tak je:
1. Zahoďte starosti
Když se mysl před spaní neumí zastavit, ponořte se do dobré knihy a zapomeňte na všechno, co vás v daný moment trápí.
Pokud je příběh zajímavý a poutavý, lehce se rozptýlíte od všeho, co máte na mysli a užijete si chvilku relaxu. Ponořte se do děje a problémy pomalu vyblednou.
2. Usněte rychleji
Děti milují pohádky na dobrou noc a mnoho rodičů si tento čas strávený v jejich blízkosti užívá též. Je to rituál, který spolu sdílíte a kdy se děti ztiší a připraví na spánek. S velkou pravděpodobností díky tomu usnou mnohem rychleji, jako v pohádce. Proč si to nevyzkouset ještě jednou v dospělosti?
Všichni jsme zažili pocit dřímání během čtení. Když jsme v pohodlí, teple a klidu, je úplně přirozené, že na nás příjde spaní. U méně zajímavé knížky navíc určitě usnete ještě rychleji.
3. Dopřejte si klid
V dnešní uspěchané době je důležité najít si čas na ztišení, kdy se zaměříte jen na jednu věc. Nechejte telefon, počítač a tablet ve vedlejší místnosti a zachumlejte se pod deku s knihou. No nezní to přímo idylicky?
4. Kniha nevyzařuje žádné světlo
Telefony, počítače i tablety vyzařují modré světlo, kvůli kterému si naše mysl myslí, že je stále den. Při četbě fyzické knížky vám k příjemnému oddychu naopak stačí jen teplé světlo z noční lampičky.
Přečtěte si více o tom, jak světlo ovlivňuje nespavost.
5. Čtení a jeho výhody
Čtení není prospěšné jen při zaspávání.
Určitě jste si všimli, že se naše pozornost během posledních let mění. Při procházení e-mailů či sociálních sítí, častokrát i před spaním, nevěnujeme tolik pozornosti, jako když se ponoříme do hloubky příběhu. Vnímáme stovky informací a signálů, ale kolik si jich opravdu zapamatujeme? Při četbě se musíme soustředit delší dobu na jednu zápletku či na jedno téma. Díky tomu se pak budeme snadněji soustředit i na ostatní věci.
Během běžného dne se pravděpodobně zaměřujete na sebe. Při ponoření do děje, žijete život někoho jiného. Dokážete cítit bolest, radost či zklamání postavy a jste tak empatičtější.
Čtením jste také moudřejší. Není nutné číst výhradně naučnou literaturu plnou odborných termínů. Romány, fantasy nebo autobiografie rozšiřují slovník a procvičují mozek.
Klasiky na večerní čtení
Pýcha a předsudek od Jane Austenové
Tato klasika vypráví příběh Elizabeth Bennet a jejích sestrách. Román se odehrává v roce 1800 v Anglii.
Velký Gatsby od F. Scott Fitzgeralda
Román se odehrává v USA ve 20. letech, kdy se milionář Jay Gatsby zamiluje do krásné Daisy Buchanan.
Vzpomínky na Afriku od Karen Blixenové
Autobiografie vypráví o 17 letech, které autorka strávila na kávové plantáži v Keni.
David Copperfield od Charlesa Dickensa
Příběh o osiřeném Davidovi Copperfieldovi, který překonává jednu překážku za druhou, ale neztrácí kuráž.
Hrabě Monte Cristo od Alexandra Duma
Mladý Edmond Dantès je neprávem uvězněný. Ve vězení se spřátelí se svým spoluvězněm a podaří se mu postavit znovu na nohy.
Zdroje:
https://www.sleepadvisor.org/reading-before-bed/
https://www.penguin.co.uk/articles/2018/100-must-read-classic-books/