Možná jen někdo uvažuje o tom, jak dlouho svou matraci vlastně má a jestli už náhodou není stará a proleželá. Jako mnohé další věci, ani matrace ale nevydrží věčně. Kolik roků matrace průměrně vydrží a dá se její životnost prodloužit?
Jak často matraci měnit?
Životnost matrace závisí na několika faktorech:
- Kvalita: Kvalita hraje v otázce životnosti hlavní úlohu. Čím kvalitnější matrace, tím déle vydrží.
- Hmotnost: Zátež vyvíjená na matraci může způsobit znatelný rozdíl. Osoby s vyšší tělesnou hmotností matraci zatěžují více. Matrace se tedy i rychleji opotřebuje.
- Pot: Každou noc z těla vylučujeme nepotřebné látky, kterých se částečně zbavujeme i prostřednictvím potu. V noci může člověk vyloučit ½ až 1½ litru potu, který se dostává do matrace.
- Péče o matraci: Pokud se o svou matraci dobře staráme, vydrží roky. Jak se o matraci správně starat se můžete dočíst níže.
To, jestli je matrace příliš stará a opotřebovaná, vám jednoduše napoví i pohodlí. Pokud se ráno nevzbudíte odpočatí, tak něco asi nebude v pořádku. Pokud nemáte vytvořené vhodné podmínky na spánek, není to dobré pro vaše zdraví. Nejen, že se v noci pořádně nevyspíte, ale trpět také může vaše páteř a kříž. Raději se podívejte po nové matraci. Z hygienických i fyziologických důvodů doporučujeme matraci měnit každých 10-12 let.
Péče a údržba
Životnost matrace prodloužíte dobrou péčí a údržbou. Řiďte se jednoduchými tipy a využijte potenciál své matrace naplno.
Používejte chránič matrace
Chránič matrace v noci absorbuje pot a chrání před ním matraci. Dá se také snadno vyprat. Perte ho minimálně šestkrát do roka. Pokud jste alergičtí na roztoče, perte chránič častěji. Chránič matrace byste měli vyměnit po dvou až třech letech používání.
Používejte vrchní matraci
Kromě chrániče můžete přidat i vrchní matraci. Ta matraci také chrání a navíc přidává na pohodlí. Nezapomeňte, že vrchní matrace nemá tak dlouhou životnost jako klasická matrace, a proto byste jí měli měnit častěji v závislosti na opotřebení.
Svou matraci otáčejte
Pružinové, pěnové a vrchní matrace by se měly 3 až 4krát do roka otáčet. Nejen dvě plochy na ležení, ale také strana na hlavu a strana na nohy. Nezapomeňte si zkontrolovat, jestli máte oboustrannou matraci. Díky pravidelnému otáčení se matrace neproleží podle vašeho těla.
Matraci pravidelně vysávejte
Není to pouze otázka hygieny, ale také prachu a špíny, která se do matrace dostává a může poškodit strukturu a prošívání potahu matrace.
Pod matrací by měl proudit vzduch
Tímto způsobem se bude matrace odvětrávat ze spodní strany a nebude se v ní zachytávat vlhkost. Pružinové matrace by měly být položené v postelovém rámu na látkovém roštu, aby se z nich uvolňovala sražená voda.
Vyhýbejte se přikrývkám na postel
Stlaní postele by nemělo být to první, co ráno uděláte. Vlhkost, která se v noci vytvořila z potu, se musí nejdříve z matrace odvětrat. Matrace potřebuje vzduch.
Pokud máte možnost, větrejte matraci i vrchní matraci
Matrace nemusíte větrat každý měsíc, ale je dobré si v této činnosti udělat pravidelnost. Například vždy, když budete matraci otáčet. Vlhkost v matraci vytváří pro roztoče ideální podmínky pro život. Proto je důležité, aby byly matrace dobře větrané.