Přikrývka a polštář

Jak zvolit správnou velikost přikrývky?

Jaká velikost přikrývky je správná? Odpověď záleží na tom, kdo bude přikrývku používat. Nabízíme různé přikrývky pro děti a dospělé. Níže můžete vidět naše běžné rozměry.
 

Přikrývky: Průvodce velikostmi

Typ Velikost
Dětská 90x130 cm
Klasická 135/140x200 cm
Prodloužená 135/140x220
Dvojitá 200x220 cm

 

Přikrývky jsou dostupné v různých velikostech

 

Přikrývky pro dospělé se liší délkou i šířkou. Nabízíme normální či prodlouženou délku, klasickou velikost či dvojitou velikost. Jeden čas byla velice oblíbenou přikrývkou přikrývka ve velikosti 135x200 cm, ale čím dál tím víc lidí volí prodlouženou délku - tedy 220 cm. Čím delší přikrývka je, tím pohodlnější váš spánek bude.

Jaká velikost je ta pravá pro vás?

Přikrývka by měla být delší než vaše výška o minimálně 20-30 cm. Pokud měříte méně než 170 cm, 200 cm dlouhá přikrývka je ideální variantou. Pokud je přikrývka krátká, není možné pohodlně přikrýt celé tělo, bude vám tedy zima a výsledkem bude špatná kvalita spánku a nedostatek energie a odpočinku po ránu.

Jak široká by měla přikrývka být?

Přikrývka v klasické velikosti by měla být alespoň o 30 cm širší než váš hrudník, aby vás pohodlně přikryla. Dvojitá přikrývka by měla být stejně široká, jako vaše matrace, na které s partnerem spíte. Nezapomeňte si pořádně promyslet, jestli se s partnerem v noci nebudete o dvojitou přikrývku "prát" a zda-li se shodnete na tom, jestli chcete teplou či chladivou přikrývku.

Mnoho lidí si ale spaní pod jednou velkou přikrývkou nemůže vynachválit. Pokud tápáte a nejste si jistí, jakou velikost koupit, stavte se na našich prodejnách, kde vám moc rádi poradíme. Můžete také kontaktovat naše zákaznický servis.

Přikrývky nabízíme v mnoha materiálech

Náplň i obal přikrývky může být z různých materiálů. Přírodní náplně jsou obvykle složeny z peří či prachové peří, mohou ale také obsahovat hedvábí, bavlnu a vlnu. Výhodou přírodní náplně je, že pěkně dýchá a jemně se přizbůsobí tělu. Tato náplň je už od přírody vybavená nejlepšími izolačními schopnostmi.

Umělá výplň je složená z polyesterových vláken, které mají podobné vlastnosti jako přírodní výplň, ale za nižší cenu. Umělá vlákna efektivně odvádí od těla vlhkost. Přikrývky s výplní z umělých vláken jsou těžší než přikrývky s přírodní výplní, jelikož k dosáhnutí stejných tepelných vlastností potřebují větší množství výplně.

Co se týče vnějšího obalu přikrývky, v JYSKu prodáváme přikrývky s vnějším obalem z bavlny, polyesteru a nebo kombinace těchto dvou materiálů.

Prachové peří, peří a nosnost náplně

Prachové peří a peří většinou pochází z hus či kachen. U přikrývek z peří je měřena nosnost náplně. Ta meří míru "nadýchanosti" péřového výrobku, která částečně souvisí se schopností izolace peří. Je to nejdůležitější ukazatel kvality peří a prachového peří. Čím vyšší nosnost náplně, tím více vzduchu dokáže unce peří zachytit a zvýšit své izolačný schopnosti.

Čím více peří smíšených s prachovým peří, tíme vyšší nosnost a váha náplně. Samotná váha výplně neurčuje, jak teplá přikrývka je. K tepelno-izolačním schopnostem přikrývky dospějeme až kombinací váhy a nosnosti náplně. 

Přečtěte si také náš návod, jak na údržbu přikrývek.
 

Objevit více

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Jak zvolit správnou velikost povlečení?

Péče a údržba přikrývek a polštářů

Průvodce přikrývkami