Světle hnědá ložnice s postelí s ozdobnými polštáři, peřinamii a vrchní matrací

Jak si vybrat novou peřinu? Kompletní průvodce

Tento návod sumarizuje všechny naše rady, jak si vybrat novou peřinu, která bude co nejlépe vyhovovat vašim konkrétním potřebám. Jedním z klíčových tipů pro co nejkvalitnější spánek je zajistit, aby vám pod peřinou nebylo příliš teplo nebo zima.

Náš průvodce se zaměřuje na nejdůležitější prvky, které je třeba zvážit při koupi nové přikrývky. Pokrývá vše od materiálů, velikosti a vlastností – jednoduše všechny faktory, které ovlivní váš spánek. Poskytuje také několik konkrétních rad, které vám mohou pomoci určit, která přikrývka je pro vás ta pravá.

  1. Čím se vyznačuje dobrá peřina?

  Jak dobře se v noci vyspíte, do značné míry závisí na tom, zda jste si vybrali peřinu, která vyhovuje vašim konkrétním potřebám. Je důležité vzít v úvahu všechny následující faktory: Velikost, náplň, hmotnost, jak často přikrývku vyměňujete  a jak moc chcete, aby přikrývka obepnula vaše tělo, když spíte.

  V následujících kapitolách se na všechny tyto faktory podíváme blíže, abychom vám výběr přikrývky usnadnili.

  2. Jak vybrat správnou velikost peřiny

  Prvním krokem při výběru peřiny, která vám pomůže lépe spát, je mít na paměti svou výšku. Obecně platí, že peřina by měla být o 20–30 cm delší.

  Kdy bych měl uvažovat o koupi peřiny jiné velikosti?

  Přikrývky se dodávají v různých velikostech, např. double, king size a super king size a hodí se k různým velikostem postelí a osobním preferencím.

  Výběr té nejlepší velikosti pro vás je do značné míry otázkou toho, jak plánujete přikrývku používat. Pokud například plánujete spát sami a chcete využít extra šířku k zastrčení peřiny pod sebe, dvojitá peřina by měla být v pořádku. Pokud ale hledáte jednu peřinu pro vás i vašeho partnera, 20 až 40 cm na šířku navíc by se vám mohlo velmi hodit.

  Jakou velikost peřiny mám koupit svému dítěti?

  Peřina pro dospělé bude pro většinu dětí ve školním věku příliš velká. Pokud máte malé děti, měli byste místo toho zvážit přikrývku junior, která je vyrobena s ohledem na dětské potřeby.

  Výška vašeho dítěte ovlivní, kdy byste měli přejít z jedné velikosti na druhou. 

  Peřina 100x135 cm padne dítěti od 9 měsíců až do školního věku.

  3. Hmotnost, náplň a hřejivost

  Pokud jde o hřejivost přikrývek, v JYSKu najdete tři kategorie: chladivé, teplé a extra teplé. Jaký typ si vyberete, závisí na:

  • Období, kdy plánujete peřinu využívat – v létě nebo v zimě
  • Jestli dáváte přednost pocitu tepla nebo chladu v noci
  • Teplotě vašeho vlastního těla, když spíte

  Hřejivost přikrývky s přírodní náplní (např. peří) je dána její nosností. Čím větší je nosnost, tím lépe udržuje teplo.

  Přikrývka s nízkou nosností potřebuje více výplně, aby byla teplá, zatímco tenčí přikrývka dokáže udržet teplo a udržet vás v teple, pokud má vysokou nosnost.

  Nosnost je určena třemi faktory:

  • Druh peří - kachní/husí
  • Kvalita
  • Poměr mezi peřím a prachovým peřím

  Měl bych si koupit zátěžovou přikrývku?

  Zátěžová přikrývka je extra těžká přikrývka. Mnoho lidí může spaní pod zátěžovou přikrývkou uklidňovat. Díky tomu jsou zátěžové přikrývky oblíbené ve zdravotnictví a wellness.

  Nejvýraznějším znakem zátěžové přikrývky je její hmotnost. Standardní přikrývka z vlákna, peří nebo prachového peří váží jeden až dva kg. Zátěžová přikrývka je výrazně těžší.

  Zátěžové přikrývky jsou plněny především drobnými skleněnými perličkami. Tyto malé skleněné perly tvoří až 95 procent náplně zátěžové přikrývky. Perly dělají přikrývku extra těžkou a umožňují ji přizpůsobit se tvaru vašeho těla. Při vyzkoušení zátěžové přikrývky si okamžitě všimnete, že vám přilne k tělu.

  Výběr té pravé zátěžové přikrývky závisí na vaší vlastní váze. Základní pravidlo říká, že peřina by měla tvořit 10–15 % vaší vlastní hmotnosti. Pokud vážíte mezi 50-70 kg, je pro vás pravděpodobně ta pravá zátěžová přikrývka vážící 7 kg.  Pokud vážíte mezi 70-90 kg, je pro vás pravděpodobně ta pravá přikrývka vážící 9 kg.

  Přečtěte si více o tom, jak vám může zátěžová přikrývka pomoci zlepšit spánek. 

  4. Kolik nová peřina stojí?

  V JYSKu máme peřiny pro každou potřebu a rozpočet. Cena přikrývky se odvíjí od materiálu a kvality. Prvním krokem při hledání přikrývky, která odpovídá vašemu rozpočtu, je porozumět třem řadám kvality, do kterých jsme zde v JYSKu rozdělili naše přikrývky: BASIC, PLUS a GOLD.

   

  Přikrývky na jednolůžko

  Syntetická náplň

  Přírodní náplň

  BASIC

  PLUS

  GOLD

  Jak ovlivní výplň peřiny její cenu?

  Pro pochopení ceny přikrývek je důležité znát nejběžnější typy výplní přírodních a syntetických přikrývek.

  Přírodní náplň

  Existují různé druhy přírodních náplní

  Peří

  Peří je cenově dostupný přírodní materiál s nízkou izolační schopností. Vysoký podíl peří má za následek poměrně těžkou přikrývku, kterou někteří lidé preferují.

  Kachní peří

  Kachní prachové peří má lepší izolační schopnost než peří.

  Kachní prachové peří

  Kachní prachové peří je menší než kachní peří a má dobrou izolační schopnost.

  Husí prachové peří

  Husí prachové peří má vysokou izolační schopnost a přispívá k pěkné a vzdušné peřině.

  Kajčí peří

  Kajčí peří je považováno za jeden z nejteplejších a nejlehčích přírodních materiálů na světě.

  Syntetická náplň

  Náplň z umělých vláken je k dispozici v různých kvalitách.

  Dvojité vlákno

  Standardní syntetická výplň je to, co je v oboru lůžkovin známé jako dvojité vlákno. Jedná se o cenově dostupný produkt.

  Trojité vlákno

  Trojité vlákno se také nazývá duté vlákno. V JYSKu se  duté vlákno dodává ve třech verzích: s jedním otvorem, třemi otvory a sedmi otvory. Otvory jsou vyplněny vzduchem a zvyšují tak izolační schopnost výplně.

  5. Jak často byste měli peřinu vyměňovat ?

  Obecně platí, že byste měli přikrývku vyměňovat každých pět až deset let, záleží však na kvalitě přikrývky – jak těch s přírodní výplní, tak těch se syntetickou výplní.

  Obnošená přikrývka bude mít za následek menší komfort spánku. Abyste věděli, kdy je čas vyměnit peřinu, měli byste věnovat velkou pozornost následujícímu:

  1. Objem: Nejdůležitější věc, kterou je třeba vzít v potaz  je výplň přikrývky. Má výplň stejný objem, jako když jste peřinu kupovali?

  2. Hrudky: Měli byste také dávat pozor na rozložení náplně. Je rozložena rovnoměrně po přikrývce nebo se výplň začíná v určitých oblastech shlukovat? Pokud se vám stane, že se náplň shlukuje, dobře peřinu protřepejte .

  3. Podšívka: Když se v látce objeví malé dírky, výplň peřiny pravděpodobně začne vypadávat. Při výměně ložního prádla dávejte pozor na díry.

  4. Vzhled: Pokud na přikrývce uvidíte skvrny a zabarvení, které nejdou vyprat, je čas přikrývku vyměnit.

  6. Nejlepší peřiny

  Pokud sháníte novou přikrývku, možná budete ohromeni mnoha různými dostupnými možnostmi. Jsme vždy připraveni vám poradit s výběrem přikrývky, abyste nakonec získali model, který odpovídá vašim potřebám a rozpočtu. Nabízíme široký sortiment přikrývek v různých cenových relacích a pro různé potřeby. Celý náš výběr si můžete prohlédnout zde.

   

   

  Objevit více

  Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

  Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

  Se závěsy se snadno vypořádáte s hlukem, horkem i zimou

  Se závěsy se snadno vypořádáte s hlukem, horkem i zimou

  Mini proměna ložnice za málo peněz

  Mini proměna ložnice za málo peněz

  Vzorované novinky

  Vzorované novinky