Pásmová nemoc neboli jet lag nás může potrápit při cestování do vzdálených zemí, které leží v jiném časovém pásmu. Naše vnitřní hodiny mají problém se přizpůsobit změně času a výsledkem je únava, malátnost, nespavost či poruchy zažívání. Jak těmto nežádoucím účinkům předcházet?
Naše tělo má takzvaný cirkadiánní rytmus, který určuje, kdy se nám chce spát a kdy se probouzíme. Jet lag naruší jeho přirozený cyklus, a proto zažíváme po příjezdu na dovolenou či pracovní cestu nepříjemné potíže, které dokážou narušit naše plány.
Existují ale způsoby, jak se s jet lagem vypořádat.
- Po nástupu do letadla si na hodinkách či mobilu nastavte čas vaší cílové destinace, rychleji si tak na změnu času zvyknete.
- Hodně pijte, protože nedostatek tekutin jet lag výrazně zhoršuje. Vyhněte se ale kávě a čaji, které tělo dehydratují a navíc svými povzbuzujícími účinky ztěžují usnutí.
- Do letadla si vezměte špunty do uší a masku na oči, snáze usnete. Ovšem pozor – tento tip uplatňujte pouze při cestách na východ, například do Thajska či Austrálie. Cestujete-li do Ameriky nebo Karibiku, v letadle se naopak snažte neusnout a vydržet až do večera po příletu, čímž si spánkový cyklus opět srovnáte.
- Na místě pobytu pobývejte co nejvíce na denním světle, vaše vnitřní hodiny se lépe přizpůsobí místnímu časovému pásmu.
- Držte se také místních časů jídel a večerního odpočinku. I přes únavu zůstaňte vzhůru alespoň do 21 hodin – další den se probudíte odpočatí a připravení na vše, co vás na cestách čeká!
Jet lag má na každého z nás různý dopad. Více jím údajně trpí soutěživí lidé, a hůře ho snáší také osoby starší 50 let. Všichni mu ale můžeme účinně předcházet, protože kvalita spánku má zásadní vliv na naši spokojenost a životní pohodu. Zkuste se proto při vaší příští cestě do zahraničí řídit našimi tipy a užijte si cestování na maximum.