dvě děti pod peřinou

Jak uspat své děti

Většina rodičů se setkává s problémem, kdy jejich děti nechtějí usínat. Pro děti je ale spánek velice důležitý, ba proto, aby v pořádku fungovaly a měly stabilní hladinu energie dokonce zásadní! Spací návyky jsou navíc důležité také pro vývoj dítěte.

Čtěte dál, pokud byste se rádi dozvěděli více o spánkových potřebách dětí a také pokud toužíte po radách, jak své děti uspat.

 

Spánek se liší od dítěte k dítěti

 

Každé dítě je jiné. A to tím pádem platí i o jejich potřebách, co se týče spánku. Proto nenajdete učebnicovou radu, kterou se můžete řídit, aby se vašim dětem dostalo dostatku spánku. Existuje však pár základních tipů, které určitě pomohou a to nejen spánku vašeho potomka, ale také vašemu vlastnímu spánku.

Tatínek čte dětem pohádku před spaním

 

 

Proč mé dítě neusíná?

 

 

To je nepochybně otázka, kterou si mnoho rodičů klade. Alespoň jednou během výchovy dětí většina rodičů zjistí, že mají jejich děti problém s usínáním. Proto následně ani neupadají do hlubokého a občerstvujícího spánku. Problémy s usínáním mohou být výsledkem bolestí z růstu, nečekané velké změny v životě dítěte či jiných forem stresu.

dvě děti skáčou na posteli

 

 

Děti se vyvíjí v noci

 

 

Spánek je pro vaše dítě důležitý hned z několika důvodů. Například během něj tělo dítěte produkuje somatotropin, růstový hormon, který je pro vývoj nezbytný. Délka spánku také ovlivňuje náladu dítěte, míru jeho aktivity a zvědavosti. To znamená, že nedostatek spánku může vést k tomu, že bude letargické, unavené, podrážděné a hysterické – problém, se kterým se potýká většina rodičů.
 

Spací potřeby dítěte a jejich spánkové návyky

Spací potřeby dítěte se liší podle věku. Děti ve věku 4-6 let by měly v noci spát 10-12 hodin. Děti ve věku 7-12 by měly spát 11 hodin a dětem ve věku 13-18 stačí 8-10 hodin spánku. Je také důležité už v útlém věku dítě naučit pravidelným spacím návykům, což může být pro jeho spánkové cykly do budoucna stěžejní.

miminko v peřině

 

 

Jak uspat své děti?

 

 

Většina rodičů zná na vlastní kůži problém vyčerpaných a hysterických děti, které ne a ne se uklidnit. Na otázku jak je uspat ale neexistuje jednoznačná odpověď. Nicméně je několik metod, které stojí za to vyzkoušet a které vám možná pomohou uspat děti na celou noc.

  • Jedním z dobrých nápadů je co nejdříve nastolit pevné cirkadiánní rytmy, které mohou pomoci s problémy se spánkem. Dítě potřebuje pravidelné návyky, na které se může spolehnout. Nerovnováha a nepravidelnost mohou mít špatný vliv na spánkovou rutinu. Základních cirkadiánních rytmů se dá docílit pomocí pevně stanovených časů, kdy se jde spát a kdy se vstává.
  • Vyhýbejte se sladkým dezertům či svačinkám každý den po večeři. Cukr vaše dítě nezklidní a ani nepovzbuzuje únavu. Alternativou po večeři mohu být rozinky, ovoce či oříšky.
  • Vyplatí se také vypnout televizi a schovat iPady pár hodin před tím než má dítě jít spát. Studie ukázaly, že i malé elektronické zařízení vyzařují dostatek světla a to pak podporuje bdělost. A neplatí to jen pro dospělé, ale hlavně pro děti. Místo televize si tedy raději s dětmi zahrajte stolní hru nebo si kreslete.
  • Pohádky před spaním jsou většinou velice účinné pro uspání dětí. Ztišení s maminkou nebo tatínkem pod peřinou společně s pěknou pohádkou uklidní většinu dětí a ty pak začnou být unavené. Vyhýbejte se ale akčním příběhům, pohádky čtěte spíše klidným než-li dramatickým hlasem.

 

holčička si čte pohádku před spaním

 

 

Nedostatek spánku má negativní účinky na vývoj vašeho dítěte

 

 

Spánek ovlivňuje vývoj vašeho dítěte ve velkém měřítku a je tedy důležitým stavebním kamenem pro zdravý vývoj. Nedostatek spánku například může negativně působit na růst dítěte. Proto je klíčové, aby se rodiče ujistili, že se jejich potomkovi dostává dostatek spánku, a to i přesto, že je někdy boj dítě uspat.

Melatonin ovlivňuje dětský spánek a je zásadním hormonem, co se týče spánku. Udává se, že má navíc tento hormon vliv na cirkadiánní rytmy jak u dětí, tak u dospělých.

 

Světlo má regulační efekt na spánek dítěte

 

Světlo a tma má regulační efekt na spánkový rytmus těla a to ať jste dítětem nebo dospělým. Když se tedy dítě potřebuje v noci opravdu vyspat, množství světla v jeho pokoji je velice důležité. Nejlepší pro spánek vašeho potomka je naprostá tma.

Naopak malé světýlko během lehkého zdřímnutí problém není. Dobrým způsobem, jak regulovat množství světla v pokoji je použití závěsů či rolet.
 

Zdroje

https://sleepfoundation.org/sleep-topics/children-and-sleep

https://www.sleepassociation.org/patients-general-public/children-and-sleep/basics-of-sleep-problems-in-children/

Objevit více

Jak si vybrat polštář? Kompletní průvodce

Jak si vybrat polštář? Kompletní průvodce

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Jak rychle usnout

Jak rychle usnout

Vyrušujete se s partnerem při spaní?

Vyrušujete se s partnerem při spaní?