Ratanový zahradní nábytek

Údržba ratanového nábytku

Ať už je váš zahradní nábytek vyrobený z ratanu či umělého ratanu, vybrali jste si moudře, pokud neradi trávíte údržbou nábytku příliš mnoho času. Ratanový nábytek ale skýtá výhod více. 

Umělý ratan je vyrobený ze syntetických vláken, ratan je přírodním materiálem pocházejícím z tropických stromů a rostlin. Oba materiály nábytku propůjčují vzdušný a lehký vzhled, jsou také bytelnými a zároveň flexibilními materiály. Hodí se do místností a prostoru s různými podmínkami co se týče teploty a vlhkosti. Jsou udržitelnější a pěkně vypadají. Mimo to jsou také cenově dostupné, praktické a lehké.


Oba typy ratanu jsou odolné vůči každodennímu použití. Vydrží dlouho a obstojí teplo i zimu. Mají také klasický vzhled, který se neopotřebí a jen tak vás neomrzí. Ratan zapadne do jakéhokoli stylu a barevného schématu vaší terasy či balkónu. Jedná se tedy i o perfektní součást vaší již zařízené zahrady, jednoduše přidáte pár míst k sezení pomocí ratanového nábytku.

Obal na zahradní nábytek

Ratan je silným a odolným materiálem. Měli byste si ale dávat pozor na slunce, které může ratan vyšisovat, a ten se pak stane křehčím. Ratanový nábytek je typicky lehký, takže ho můžete umístit pod střechu, když ho zrovna nepoužíváte. Pokud se začne špinit, je velice lehké ho vyčistit.


Čistit byste měli ratanový nábytek zhruba jednou či dvakrát do roka. Pokud chcete péči posunout ještě dál, pořiďte si obal na zahradní nábytek, který chrání před opotřebením.

Jak oživit zahradní nábytek

Na přírodní ratan musíte být trošku opatrnější než na umělý. Nejdříve odstraňte případnou hlínu či mech pomocí tvrdého kartáče nebo vysavače. Čistěte jemně, abyste nepoškodili povrch nábytku, ale zároveň pečlivě, abyste se dostali do každé spáry. Dobrým pomocníkem je zubní kartáček, který se dostane všude. Pak namočte čístící houbičku či hadřík do mýdlové vody a otřete povrch celého nábytku. To samé ještě zopakujte, ale tentokrát s čistou vodou. Nakonec ještě setřete suchým hadříkem.


Proces je vesměs stejný i pro umělý ratan. Musíte být ale extra opatrní s vodou. Můžete nastříkat nábytek mýdlovou vodou a následně dostatečným množstvím vody opláchnout, například pomocí zahradní hadice. Nepoužívejte ale prudký proud vody, který by mohl zničit povrch nábytku. Ratanový nábytek pak nechte uschnout na sluníčku.

Objevit více

Údržba dřevěného zahradního nábytku

Údržba dřevěného zahradního nábytku

Jak odstranit plíseň ze zahradního nábytku

Jak odstranit plíseň ze zahradního nábytku