Údržba dřevěného zahradního nábytku

Údržba dřevěného zahradního nábytku

Zahradní dřevěný nábytek vyžaduje dostatečnou údržbu, aby odolal nepředvídatelnému počasí. Pomocí důkladného čištění a ošetření olejem ale můžete zajistit, že vám dřevěný nábytek vydrží více sezón stále v perfektním stavu.

Ošetření olejem před prvním použitím

Dřevěný nábytek ošetřete olejem hned po nákupu. Nečekejte na půlku či dokonce konec sezóny. Výrobce sice dřevěný nábytek olejem ošetřuje, ale nikdy si při nákupu nemůžete být jistí, před jak dlouhou dobou k tomu došlo.

detail dřevěného zahradního nábytku

Důkladné čištění

Vždy se ujistěte, že před nanesením oleje nábytek důkladně očistíte. Na čištění můžete použít vysokotlakový čistič. Vždy ale postupujte přesně podle návodu.

Pravidelné ošetření olejem

Nábytek z tvrdého dřeva musí být před ošetřením olejem zcela suchý. Používejte pouze olej, který je k těmto účelům určený. Doporučuje se nábytek olejem natřít zhruba dvakrát až třikrát za sezónu a pak těsně před zazimováním.

Nábytek z teakového dřeva olej nevyžaduje, protože už tak obsahuje hodně oleje. Časem se ale může tento druh dřeva zbarvit do bílého odstínu, kterého se zbavíte teakovým olejem. Pokud se rozhodnete nábytek olejem přece jen ošetřit, bude vyžadovat stejně pravidelnou údržbu jako nábytek z tvrdého dřeva.

zahradní sestava na terase

Plísně a houby

I přes pravidelnou údržbu se může na vašem zahradním nábytku objevit plíseň a houby. Projevují se zčernáním částí nebo dokonce celého nábytku.
Tento problém má ale řešení:

  • Důkladně nábytek vyčistěte čističem na dřevo. Postupujte podle návodu. Pokud je nábytek stále špinavý, proces opakujte.
  • Když čistič na dřevo nestačí a nábytek je stále černý, připravte si silný roztok z chlóru, kterým zčernalé části vyčistěte. Poté pořádně opláchněte vodou.
  • Pokud ani to nepomůže, použijte smirkový papír a obruste napadlé oblasti až na zdravé dřevo. Můžete také použít vysokotlakový čistič. Ať už použijete jakýkoli způsob, vždy proces zakončete natřením olejem.
dřevěný zahradní stůl a židle

Utahujte

Dřevo je přírodní výrobek, a dřevěný zahradní nábytek tedy reaguje na počasí. Kvůli tlaku ve dřevě se mohou objevit praskliny a zakřivení. Je tedy důležité nábytek pravidelně utahovat.

Uskladnění na zimu

Dřevěný nábytek vám vydrží déle, pokud ho přes zimu uskladníte. Nedoporučuje se ho skladovat na suchém a teplém místě, protože se tím vysušuje. Namísto toho ho uložte do garáže či pod přístřešek na auto. Tedy na dobře ventilovaná místa, ve kterých unikne dešti a sněhu. Nábytek také nepřikrývejte neprodyšnými plastovými obaly či jiným podobným materiálem, jelikož by se na dřevu mohla objevit plíseň a houby.

Objevit více

Jak odstranit plíseň ze zahradního nábytku

Jak odstranit plíseň ze zahradního nábytku

Údržba ratanového nábytku

Údržba ratanového nábytku