Úspěšná Karolína

Karolína a její mezinárodní úspěchy

Představujeme vám Karolínu Kroužkovou. V roce 2004 pomáhala JYSK usadit na českém a později i na slovenském maloobchodním trhu. Nejprve z pozice HR manažerky a později jako interní auditorka. V roce 2008 uspěla ve výběrovém řízení a stala se členkou mezinárodního JYSK HR týmu. Dnes je z ní HR Digital manažerka se zodpovědností za implementaci, údržbu a rozvoj HR systémů pro 28 zemí. Přečtěte si rozhovor Karolíny s našim HR manažerem pro JYSK Česká republika a Slovensko, Janem Bekem.

Ahoj Karolíno, snažil jsem se stručně popsat tvou pracovní náplň. Můžeš nám jí sama lépe přiblížit?

To mi připomnělo, že u nás na vesnici vždycky přemýšleli, jak je možné, že můžu být tak často doma. „Jó, vy pracujete s tím počítačem“. Ale teď vážně, mám zodpovědnost za všechny systémy v oblasti HR, mezd a komunikace. Hlavní je HR oblast. Pro upřesnění: když HR potřebuje pro svou práci nějaký nástroj, mým úkolem je najít technické řešení pro podporu HR procesů. Je to dost zábava, protože naše procesy jsou převážně velmi specifické a standardní řešení pro ně neexistuje. Proto máme na starost i jejich vlastní vývoj. Řekla bych, že to je vůbec nejzábavnější, nejenom pro mě, ale i pro mé kolegy v IT, protože můžou vyvinout něco vlastního a nejenom upravovat standardní systém.

Vím o tobě, že jsi technicky velmi zdatná, systematická, soutěživá a ráda cestuješ. Z toho, jak jsi svou práci popsala, mi vyplývá, že to je „dream job".

Na to, že jsem studovala francouzskou literaturu, to byl zajímavý posun. Ale co mě na mé práci baví je, že mohu rozhodovat, můžu pracovat samostatně a musím přitom myslet kreativně, tak aby to celé fungovalo. Ráda pracuji na projektech, což mám osobně radši, než vést tým, ale při vedení projektů to bez vedení lidí ani jinak nejde. 

Karolína dostává diplom

Když řídíš některý z projektů, musíš vést mezinárodní tým. Jaká je tvá dosavadní zkušenost?

Člověk se musí naučit, co a jak si může dovolit. Třeba smysl pro humor v českém stylu není vlastní všem národnostem. I s obyčejným vtípkem se dá narazit. Na druhou stranu je to hledání té hrany možného zajímavé.

Takže Dánové nemají smysl pro humor?

Ale zrovna Dánové smysl pro humor mají, navíc ani ironie a sarkasmus jim nejsou cizí. Naproti tomu v Německu je potřeba být se sarkasmem opatrnější a volit jemnější formu humoru. 

Jaká ze zemí, které pracovně navštěvuješ, se ti líbí nejvíc?

Mám ráda Finsko, ačkoliv jsem tam musela ochutnat jejich velikonoční pochoutku, a to bych nikomu nepřála. Je to taková hnědá kaše, co se vyrábí z melasy a poté se smíchá s mlékem. Chutná to snad všem kromě mě. Jinak mám Finsko velice ráda, jednak je tam pořádná zima a mají tam tu pravou saunu, kterou miluju. S kolegy z Finska se mi výborně spolupracuje, jsou klidní, věcní a z ničeho nedělají drama. Vše se dá řešit v pohodě. Přestože je Finsko krásná země, líbí se mi tam především kvůli zdejším lidem. Ale jídlo si dám samozřejmě radši třeba ve Španělsku.

Čokoláda z Finska a finský dezert

Dostaneš se při svých pracovních cestách i do přírody? 

Když je to země, kterou ještě tak dobře neznám a zajímá mě, protáhnu svou pracovní cestu přes víkend. Ale protože cestuji převážně po velkých městech, je to víc než o přírodě a o návštěvách místních památek a galerií.

Můžeš vyzdvihnout svůj pracovní úspěch, na který jsi nejvíce hrdá?

Když to vezmu z hlediska systémů JYSKu, tak je to podpora a vývoj Performance and Talent management systému – (to je ucelené online prostředí, ve kterém jsou propojeny nástroje na hodnocení výkonu a potenciálu zaměstnanců. Místo, kde se pro jednotlivé zaměstnance nastavují rozvojové akce. To vše se dá jednoduše filtrovat a tím pádem vám umožňuje mít přehled o tom, kdo jsou vaši talentovaní zaměstnanci, zaměstnanci s vysokým, nebo nízkým výkonem.  A v neposlední řadě, kdo má potenciál v budoucnu obsadit vyšší pozici, například místo obchodního ředitele). V tomto případě se jedná kompletně o vlastní vývoj. Od úplného začátku jsme navrhli, jak to bude vypadat a jak to musí fungovat technicky. Nejprve jsme uspořádali workshopy s lidmi jak z retailu, tak z HR. V podstatě jsme kreslili, jak by to mělo vypadat a podle toho jsme to pak vytvořili. A to včetně funkcí, které byly dříve pouze v Excelu, který v sobě navíc měl šest různých logik. Ty jsme do nového systému museli zapracovat, ale přestože to byl oříšek, povedlo se nám to.

Za svůj další úspěch považuji SmartRecruiters, systém na správu životopisů a komunikaci s kandidáty. Je to sice standardní systém, ale jsem hrdá na to, že implementace do všech zemí JYSKu byla extrémně rychlá a zpětná vazba z jednotlivých zemí byla víc než pozitivní. V porovnání s předchozím stavem se dnes dá vše spravovat z mobilu. Je to moderní a uživatelsky nesmírně jednoduché řešení. V JYSKu jdeme s trendy doby.

Kvůli práci si se přestěhovala do Dánska, jak na to vzpomínáš?

V Dánsku jsem žila na den přesně pět let. Žít tam je velmi pohodlné, protože tam všechno funguje a člověk se pohybuje v přátelském prostředí. Už jenom na úřadě jsem za celou dobu byla pouze dvakrát, na začátku a na konci mého pobytu. Vše se dá vyřídit online. 

Zajímavá pro mě pak byla především spolupráce s Dány, člověk na ně musí jít přímo, ale diplomaticky. Byla jsem navíc jednou z prvních cizinců na centrále JYSKu v Aarhusu, a proto jsem se musela rychle naučit dánsky. Dneska už tam pracuje cizinců daleko víc a pro komunikaci se tam převážně používá angličtina.

Kde v JYSKu vidíš prostor pro mezinárodní kariéru?

Teď je oproti minulosti daleko větší šance budovat v JYSKu mezinárodní kariéru. A to dokonce bez nutnosti se stěhovat. Téměř v každé zemi JYSKu je alespoň jeden zaměstnanec, který pracuje pro JYSK na regionální úrovni a svou pozici vykonává převážně ze své země. Ale i ti co chtějí budovat kariéru v zahraničí, teď mají v JYSKu hodně příležitostí. Často je potřeba však mluvit řečí té země, kde by chtěli pracovat, hlavně pro pozice v retailu. Zájemcům doporučuji sledovat nejen karierní stránky JYSKu v ČR a SR, ale i ty dánské. Díky spojení divize Nordic a německé divize se najde též spousta příležitostí v nám bližších zemích – Německu a Rakousku, na všech úrovních organizace.

Karolíno, vím, že máš několik velmi zajímavých a nezvyklých koníčků. Prozradíš nám je?

Mám pilotní licenci pro jednomotorová letadla, svého šéfa, HR prezidenta JYSKu Jana Verhoeka, jsem vzala proletět se nad Jižními Čechami a tvrdil mi, že se nebál. Velmi ráda se otužuji a dodávám, že jsem s tím začala ještě dávno před začátkem dnešní módní vlny, kterou otužování momentálně zažívá. Ráda také chodím po horách a čtu.

Pilotka v letadle a na firemní akci

Je něco na co jsem se tě nezeptal a je dobré zmínit?

Jen snad, že práce v JYSKu je opravdu zábavná a to ve velké míře, jinak bychom tady tak dlouho nepracovali. Zábavné je také pozorovat kulturní rozdíly. V Čechách všeobecně známe populární citace úryvků z Járy Cimmrmana, nebo Švejka. Cizinci je nechápou a je potřeba jim je dovysvětlit. Nefunguje to jako, když si to řekneme my dva mezi sebou. Nikdo z cizinců třeba nechápal, jak může anketu o největšího Čecha vyhrát Jára Cimrman, což je fiktivní postava. Nebo co to znamená švejkování.

Ale to nejpodstatnější je, že podle mě zaměstnanci JYSKu chodí do práce rádi, nechodí si to sem jen tak odbýt a rychle mazat domů. Možná je to tím, že tu nepraktikujeme zákulisní hry a vzájemně si důvěřujeme. Když řeknu, že něco udělám, tak mě nikdo nemusí kontrolovat a bude to v dohodnutý čas hotové. Poslední věc, kterou chci zmínit, a která je pro práci v JYSKu typická – manažeři neustále projevují zájem o své lidi a o výsledky jejich práce. To je asi to, co mě motivuje nejvíce.

Práci v JYSKu každému rozhodně doporučuji, tady se člověk nenudí!

Děkuji moc za rozhovor.