Store Manager Trainee

Multitasking v přímém přenosu

Interní rozvojový program pro přípravu budoucích vedoucích prodejen JYSK se blíží do závěrečné etapy a jeho účastníci se v každé fázi tohoto závodu naučili něco nového.

K vítěznému cíli jim zbývá poslední z pěti modulů programu a závěrečná prezentace. Vedoucí prodejny JYSK je komplexní pozice, která zahrnuje mnoho dovedností, mezi jinými i nábor nových zaměstnanců. To bylo hlavní téma předposledního tréninkového týdne. Oslovit kandidáty, vést pohovor a vybrat vhodného zaměstnance a hlavně budoucího kolegu vyžaduje důslednou přípravu.

Hledání budoucího kolegy

Vedoucí prodejny je multioborová pozice - k pozici lídra, obchodníka a motivátora se po posledním školení přidaly i základy psychologie a práce personalisty. Pod vedením zkušených kolegů z oddělení HR se příští lídři učili, jak postupovat při náboru. Pomocí rolových her si trénovali modelové situace při pohovorech a společně se učili, ať už v pozici přímého účastníka nebo pozorovatele.

Martina ze Šamorína a Lucie z Nového Jičína dostaly již během SMT programu příležitost převzít a vést vlastní prodejnu. Obě se samozřejmě chopily příležitosti a poznatky z programu rovnou využívají v praxi.

LUCIE BOHÁČOVÁ

Jsi po posledním modulu připravena na pracovní pohovory s kandidáty?

Já už zkušenosti s pohovory mám, ale takto podrobně mi to zatím nikdo nevysvětlil. Učili jsme se, jak poznat vhodného kandidáta a zda má vlastnosti, které daná pozice vyžaduje. V mé prodejně máme k dnešku konečně plný personální stav a já z toho mám velkou radost, protože to byl můj cíl od začátku.

Gratuluji! Stojíš před dveřmi finálového modulu a zároveň už vedeš vlastní prodejnu. Jak bys zhodnotila program SMT? V čem ti pomohl?

Mohu říci, že mi to pomohlo ve všem. Po každém modulu jsem věděla, na co se chci zaměřit, jaké nástroje k tomu využít a jak do toho zapojit kolegy. Je to obrovský rozdíl oproti tomu, když jsem nastoupila.

Jaký je tvůj další cíl?

Nejsem dostatečně trpělivá na dlouhodobé horizonty, ale chci teď zapracovat na prodejních výsledcích a na doplňkovém prodeji. Jsme v plné sestavě, nastavili jsme si podmínky pro fungující spolupráci a můžeme se soustředit na další cíle.

To je důvod, proč jsem v JYSKu - hledala jsem něco dynamického, sezení za stolem totiž není nic pro mě. Ale že se s tím až takto ztotožním, jsem ani nedoufala.

 

MARTINA ŠKROVÁNKOVÁ

Jaký je tvůj pocit po 4. modulu programu?

Myslím, že 4. modul mi zatím dal nejvíc, takže pocit mám dobrý. Pohovory jsem si už vyzkoušela předtím. Jako nováček v tomto směru jsem to vzala opravdu poctivě a na pohovor do 1. kola jsem pozvala všechny uchazeče.

Tak to jsi už téměř profesionál!

To zase ne, ale musím říct, že mě bavilo vést pohovory. V rámci školení jsem si ještě vyzkoušela ověřování referencí. Je to zajímavá část mé práce, vždyť si vybírám člověka do svého týmu.

Velmi přínosné bylo pro mě i školení o plánování pod vedením Petra Poláka.

Od 1. dubna jsi oficiálně přebrala vedení prodejny v Šamoríně. Dovedeš si to představit bez účasti v SMT programu?

Myslím, že bych to zvládla i bez toho, ale jsem velmi ráda, že jsem dostala příležitost účastnit se SMT programu. Určitě jsem tam získala mnoho poznatků, měla jsem možnost učit se od více zkušených kolegů ve vedoucích pozicích a lépe poznat kolegy z různých míst. Navíc díky účasti v programu, přičemž toto je již můj druhý interní program, člověk cítí důležitost svého působení ve firmě. Jsem ráda, že v JYSKu máme programy, kde se zaměstnanci mohou rozvíjet. Je příjemné vědět, že se o mě někdo zajímá, to se mi u předchozích zaměstnavatelů nestalo.

 

Store Manager Trainee

Součásti předposledního modulu bylo i školení o novém konceptu prodejen JYSK pod vedením kolegů z oddělení konceptu a ze stavebního týmu.