Outdoor furniture on patio in evening with garden lights and garden lanterns radiating warm light

Nápady na zahradní osvětlení

Na zahradě a balkóně trávíme mnoho času. S přicházejícím létem je čas připravit svůj venkovní prostor na teplé dny. S venkovním osvětlením vytvoříte na své zahradě či balkoně útulnou atmosféru.

Venkovní osvětlení je důležitým prvkem prostoru zahrady stejně jako interiérové osvětlení v našich domácnostech. Má nejen praktickou, ale i dekorativní funkci. Zahradní osvětlení umožňuje osvětlit terasy a balkony a vytvořit tak útulnou atmosféru. Osvětlení je praktické v oblastech, kde se rychle stmívá. Teplé světlo, které vyzařují lucerny a svíčky je nejlepší na vytvoření příjemné atmosféry. 

Comfortable lounge furniture on patio with string lights, battery lamps, and lanterns with candles and tealights


Správné venkovní osvětlení přispěje k vytvoření úžasného večera. S teplým a jemným světlem ze světelného řetězu a svíček v lucernách bude váš venkovní prostor vypadat jedinečně.

Zohledněte potřeby ostatních v okolí

I když je zahradní osvětlení skvělým doplňkem, čím dál častěji se setkáváme s problémem, který se nazývá světelné znečištění. Se světelným znečištěním v obytných oblastech je problém více a více a je těžké s ním bojovat. Možná jste si nasvítili zahradní nábytek, ale jasná světla obtěžují vašeho souseda, protože je vaše terasa v blízkosti jeho ložnice. Taková situace není ideální a je proto vždy potřeba zohlednit, kde se osvětlení bude nacházet.

Vliv světla na zvířata a hmyz

Zahradní osvětlení ovlivňuje nejen lidi, ale i zvířata a hmyz. V létě v nočních hodinách se okolo pouličních lamp vždy hemží hmyz. Různým nočním živočichům ale i hmyzu může přílišné osvětlení narušit jejich přirozené chování.

To však neznamená, že byste měli úplně eliminovat své venkovní osvětlení. Je však potřeba být ohleduplný a promyslet si, kde a jak bude osvětlení nainstalované tak, aby nerušilo sousedy nebo zvířata a zároveň abyste se neděsili účtů za elektřinu.

8 tipů pro zahradní osvětlení tak, abyste neškodili okolnímu prostředí

  1. Nastavte osvětlení jen na konkrétní oblast, kterou chcete nasvítit
  2. Pokud je to možné, nasměřujte světla směrem dolů
  3. Minimalizujte použití velmi jasných LED světel - zvažte použít jemnější světlo, jako jsou například solární lampy.
  4. Zkraťte dobu, během které svítí venkovní osvětlení
  5. Pokud se to dá, snižte jas světla
  6. Připojte světla k časovačům, aby se řídily nastavitelným plánem.
  7. Zvažte použití světel se senzorem na pohyb.
  8. Zabraňte proudění světla z úhlů, které můžou ovlivnit ostatní - použijte oplocení nebo rostliny na vytvoření přirozených zástěn.

Nejlepší je, pokud minimalizujete použití velmi jasného LED osvětlení jen na oblasti, kde to bude dávat skutečně smysl a další části vyplníte jemnějším osvětlením. Využití malých solárních osvětlení a luceren, které vytvoří útulnou atmosféru.

Garden lantern, solar garden light, and battery lamp radiating cosy, warm light on patio

Vytvořte útulnou atmosféru

Pokud se rozhodnete pro menší osvětlení, můžete si být jistí, že lampy budou vyzařovat příjemné světlo bez toho, aby otravovalo ostatní. Získáte také větší kontrolu nad polohou a směrováním světla a vaše osvětlené plochy budou mnohem útulnější. Pokud se rozhodnete použít vícero menších zdrojů světla, můžete je různě kombinovat a vytvořit tak jedinečný prostor.

Využití solárního osvětlení

Solární lampy se snadno používají. Nepotřebujete k nim žádný kabel ani přívod elektřiny a nevyžadují přílišnou údržbu. Jsou též ideální na vytvoření malých a útulných koutů na zahradě, které vyniknou nejvíce po západu slunce. Solární osvětlení se s oblibou používá na osvětlení malých jezírek a záhonů.

Zahradní lucerny a lampy na baterie

Využití zahradního osvětlení je skvělé na místa, kde budete trávit mnoho letních večerů. S použitím luceren a svíček v nich vytvoříte rustikálnější a přirozenější světlo - plamen ze svíček je skvělý na vytvoření dokonalé atmosféry. Lampy na baterie jsou zase praktické, protože nevyžadují přívod elektřiny a můžete je snadno přenášet.

Objevit více

Trampolíny: 7 věcí, které je třeba zvážit před nákupem

Trampolíny: 7 věcí, které je třeba zvážit před nákupem

Zahradní houpací síť nebo závěsné křeslo? Rozhodněte se správně

Zahradní houpací síť nebo závěsné křeslo? Rozhodněte se správně

Podrobný průvodce materiály pro zahradní nábytek

Podrobný průvodce materiály pro zahradní nábytek

Proměňte svůj přístřešek pomocí dekorací

Proměňte svůj přístřešek pomocí dekorací