Návštěva polského dodavatele matrací

Návštěva polského dodavatele matrací

Milí čtenáři blogu JYSK,
rád bych Vás formou krátkého článku seznámil s událostmi ze školení v hezkém městě Lodži v Polsku, kde sídlí naši přímí dodavatelé matrací, firmy Recticel a Eurofoam. Ještě než se ovšem dostanu k článku samotnému, dovolte mi prosím, abych veřejně poděkoval všem, kteří se na realizaci exkurze podíleli. Děkuji nejen kolegům českým, ale i polským, a to za výbornou spolupráci, krásné prostředí, zajímavé informace, mnoho novinek a především spoustu úžasných zážitků.

Pianka, Bloky, Řezání

Prohlídka Eurofoam začala navlečením reflexních vest. Celé skupiny se ujala manažerka Anna Ryduchowska (Comfort Foams Manager), která nás provedla výrobou tzv. od A do Z. Jazyková bariéra, které jsem se zpočátku trochu obával, byla ihned odstraněna její čistou, klidnou a srozumitelnou mluvou. Ukázala nám, jak se ve velkém stroji pojí chemikálie připomínající rozlité mléko. V tomto stroji se míchá a nalévá vzniklý roztok na „pečící“ papír a za normálních teplot nafukují chemikálie až do tvaru dlouhého kvádru. Potom stroj ostrým nožem z kvádru uřízne blok. Klasický blok je krájen po 30 metrech, jiné pak i po 60. Na bloky hledím s otevřenými ústy, protože jsou nejen úžasné na omak, teplé, měkké a příjemné, ale jejich monumentalita ve mně vzbuzuje obdiv.

detail náplně matrace

Bylo načase se podívat na halu, kde se již menší bloky mění na ještě menší. Tomuto procesu se říká řezání a je naprosto klíčový pro komfortní spánek. Vytvarování do zón komfortu provádí zaměstnanci tak, že položí pruh pěny na pás, na jehož konci je vsazen nůž do dvou rotujících válců. Jak pěna putuje po páse, nejprve ji nůž rozřízne a ihned poté ji válce vtlačují svůj vzor. Neuvěřitelné. Přímo před mýma očima vyjely z pásu dvě matrace PLUS F30. Chyběl jim jen obal. Bylo zajímavé, že do potahů vsazují zaměstnanci pěnu mírně „odfouklou“. Potah se tak zdál být prázdný a nesedící. Anna mne ale uklidnila, že pěna se ještě trochu nafoukne. Hotovo, matrace je na světě.

školení o matracích

Opouštíme halu a míříme do konferenční místnosti. Anna spouští plátno a prezentuje fakta o Eurofoamu. Věděli jste, že Eurofoam je dceřinou společností firmy Recticel? Diskutujeme o hustotách pěn a aktuálních problémech v dodávkách a reklamacích. Na závěr Anna sklízí potlesk a za odměnu nás zve na vynikající oběd do restaurace. Po polévce, hlavním chodu, dezertu a kávě míří naše cesty směrem k prodejně JYSK.

Preciznost, ruční výroba, perfektní logistika

Hned při vstupu nás vyhlíží hlídací pes, klidně ležící pod cedulí s logem SAMBELLA. Začínám být zmatený. „Vždyť tady jsme v Polsku a vlají tu Belgické vlajky?“. K tomu později. Ujímá se nás Sales manažer Artur Paciorkiewicz. Rychle si beru reflexní vestu a spěchám za zbytkem skupiny. Nadarmo. Zastavili jsme se na konci chodby za účelem bezpečnostního školení. Již cestou jsem si všiml několika korkových nástěnek, upozorňující na nejrůznější pravidla společnosti. Myslel jsem si, že to bude legrace, ale Kamil, vedoucí bezpečnosti práce, mne vyvedl z omylu. Později jsem viděl proč. Po nazutí vlizelinových ponožek, obuvi s pevnou patou a kovovou špičkou, jsme se konečně vydali směrem výroba.

školení o pružinových matracích

Artur ukazuje pružiny Bonell, vyráběné společností AGRO a dodávané stočené v rolích. Dále vysvětluje, že sklady materiálu jsou v Recticlu malinké, protože příchozí materiál hned zpracují. Vidíme taštičkové pružiny, taštičkové pružiny se zónami komfortu a multipocket pružiny.

Pokračujeme po bezpečnostních chodnících do výrobny potahů. Stroje, které potahy šijí, vytváří veliký hluk. Není ale těžké Arturovi rozumět. Sledujeme zaměstnance, jak našívají zipy na boční pruhy potahu. Vystupujeme po schodech do patra výrobní haly a zde přichází to kouzlo. Šičky a šiči kompletují potahy matrací na stolech o rozměru 2x2 m. Hotové potahy posílají na pás, který přesouvá hotové výrobky na kontrolu kvality. Každý jeden kus je kontrolován. Zákazník získává vždy jen 100% výrobek. Úchvatná výroba potahu, ale kde jsou jejich výplně?

matrace srovnané v regálech

Netrvá dlouho a vidím odpovědi. Hotovou pěnu z Eurofoamu zaměstnanec položí do stroje, který na ní nanese vrstvu lepidla. Další zaměstnanci na lepidlo vloží pěnový obal pružin a na pružiny už se jen přiklopí další vrstva pěny. Jádro je hotové. Dva zdatní zaměstnanci drží potah u stroje, který vytlačí matraci do potahu. Matrace se následně zazipuje a celý proces se opakuje. Artur hrdě vypráví, že dokážou vyrobit zhruba 350 matrací denně a bere nás do skladu matrací. Je obrovský. Regály sahají až ke stropu a vše je poctivě vyrovnáno. Expediční středisko má již připravené palety na výdej, tentokrát pro maďarské prodejny JYSK. K nám se matrace expedují v pondělí.

školení o matracích

V zasedací místnosti Artur nejprve představuje firmu Recticel a její belgické kořeny. Moc se mi líbí, když říká, že si velice váží společnosti JYSK, protože jsme velkým, významným a dobrým obchodním partnerem. Následuje produktové školení a malé zabroušení do vod Sales and Servis, protože dokonce i Artur zdůraznil, že při obsluze zákazníka neprodáváme produkt, ale potřebu, užitek. Artur rovněž, jako Anna, sklízí potlesk a za odměnu nás zve po večeři na bowling.

Za sebe musím říct, že se mi exkurze a školení jako celek velice líbilo.

S pozdravem, Tom


Najít nejbližší prodejnu JYSK

Nechte si poradit od našeho personálu a objevte širokou nabídku na prodejně JYSK.