Spící žena a dítě v posteli, spící pár v posteli

Spěte dobře aneb jak se vyspat jako mimino

„Dobře se vyspi.“ Snadno se to řekne, ale jak na to? Většina lidí moc dobře ví, jaké to je, když má člověk problém se spaním. Proto jsme dali dohromady sedm mýtů, kterým se podíváme na zub, a řekneme si, co na dobrý spánek platí a co ne.

1. Rozsvícená světla těsně před usnutím škodí vašemu spánku

PRAVDA. Když chvíli předtím, než uleháte do postele, ztlumíte světla a vypnete veškerou blikající elektroniku, bude se vám usínat lépe. Světlo aktivuje váš mozek, který pak nechápe, že už chcete spát. Pro lepší spánek zkuste meditaci a přítmí.

2. Chybějící spánek lze dohnat

LEŽ. Pokud jste jedním z těch lidí, kteří během týden spí málo, tak pro vás máme špatnou zprávu. Spíte-li jen 6 hodin, chybějící hodiny se vám nasbírají a máte pak za období od pondělí do pátku nenaspaných 10 hodin. Delší víkendový spánek vám chybějící spánek z předchozích nocí nenahradí.

3. Dospělý jedinec potřebuje 8 hodin spánku

PRAVDA. Každý dospělý obecně potřebuje přibližně 8 hodin spánku. Malému procentu lidí stačí klidně i 6 hodin, zatímco na druhém konci spektra stojí ti, kteří by zas každou noc potřebovali 12 hodin spánku. I když mnoho lidí spí méně než 6 hodin, obvykle potřebují více.

4. I když nemůžete usnout, neopouštějte lůžko

LEŽ. Pokud zíráte do tmy, ne a ne usnout a v posteli už nemůžete vydržet, klidně vstaňte a zkuste si třeba přečíst pár stránek z rozečtené knížky. Ovšem bude lepší, když i mimo lůžko zůstanete v klidu, aby vaše tělo nenabylo dojmu, že je den. Zůstanete-li ležet navzdory problémům s usnutím, začnete si spojovat postel s nepříjemnými pocity a to vaším problémům s usínáním neprospěje.

5. Šlofík je to pravé pro vaše soustředění

PRAVDA. Cítíte-li se unavení, dopřejte si krátkého šlofíčka. Rychlý krátký spánek by neměl překročit 30 minut a měli byste si ho dopřát s dostatečným předstihem, než jdete večer spát, abyste spali po celou noc. Několik minut sladkého spánku navíc vám dobije baterky, zlepší náladu a koncentraci.

Více o výhodách krátkého spánku si můžete přečíst zde.

6. Děti by neměly spát v posteli spolu s rodiči

LEŽ. Společný spánek rodičů s dětmi v jedné posteli má na členy rodiny pozitivní vliv. Prohlubuje se tak pouto mezi rodiči a dětmi, čímž se zároveň zvyšuje sebevědomí dítěte. Stejně zdravý a pozitivní přínos má i spánek v jedné místnosti.

7. Nejlépe se spí v chladné místnosti

PRAVDA. Spánek v chladném prostředí je přínosem pro váš organismus. V noci teplota vašeho těla klesá a pokud máte v ložnici příliš teplo, tělo se s vysokou teplotou nedokáže vyrovnat. Optimální teplota na spaní je 18 – 19 stupňů, čili o něco méně než je doporučená pokojová teplota.

Doufáme, že vám naše rady v něčem pomohly a že odteď budete spát jako mimino :-)

Spánek a jeho 7 mýtů

Objevit více

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Jak rychle usnout

Jak rychle usnout

Vyrušujete se s partnerem při spaní?

Vyrušujete se s partnerem při spaní?

Věděli jste, že spánek zlepšuje paměť?

Věděli jste, že spánek zlepšuje paměť?