Dítě leží v posteli s maminkou

Má používání tabletu negativní vliv na spánek vašeho dítěte?

Čtete dětem pohádky před spaním z tabletu? Průzkumy dokázaly, že modré světlo, které iPady a tablety vyzařují, je nezdravé, jelikož si pak váš mozek myslí, že je stále den. Tím pádem může používání tabletu před spaním dítěti zabránit dosažení hluboké fáze spánku. Nadto děti po používání tabletu ani necítí únavu a je pro ně tedy složitější usnout.

Delší usínání

Silné modré světlo může narušit cirkadiánní rytmus dítěte, který má přímý dopad na spánek. Proto tablety do postele nepatří. Světlo totiž znesnadňuje usínání a snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu až o 55 %.

Méně REM spánku

Děti v noci sní více než dospělí. Používání tabletů před spaním ale narušuje různé fáze spánku. Vaše děti tak nebudou spát ve fázi REM tak dlouho, jak by měly, a tím pádem budou méně snít. Je tedy velice důležité, aby se omezilo používání jakýchkoli obrazovek před spaním.

Dítě v peřínách

Omezte čas před obrazovkou na max. 2 hodiny denně

Ať už vaše děti používají tablet, dívají se na televizi či tráví čas na telefonu, je klíčové čas před obrazovkou omezit. Doporučuje se, aby děti do dvou let před obrazovkou trávili času co nejméně, a děti starší dvou let byly před obrazovkou maximálně 2 hodiny.

Odstraňte mobily, tablety a televizi z dětského pokoje

Omezení času před obrazovkou přispěje k socializaci dítěte, dítě se bude více věnovat fyzické aktivitě a také kreativním hrám. Jedním ze způsobů, jak kontrolovat čas před obrazovkou, je úplně odstranit mobily, tablety a televizory z dětského pokoje.

Používejte aplikaci, která ztlumí modré světlo

Pokud se bez tabletu či mobilního telefonu před spaním neobejdete, zkuste použít aplikaci, která modré světlo ztlumí do žlutých tónů - ty jsou pro spánek příznivější.

Dítě s maminkou v posteli

Výhody tabletů

Tablety ale na děti nemají jednoznačně negativní vliv. Existuje plno skvělých poučných aplikací, které mohou pomáhat s motorikou, matematikou či jazykem. Samozřejmě je zodpovědností každého rodiče, aby dítěti dovolil instalovat pouze vhodné aplikace a hry. Dejte si také pozor na nákup aplikací, aby vás na konci měsíce nepřekvapil účet za telefon.

Co si myslíte?

Jaký je váš názor na používání tabletů před spaním a jaká pravidla platí u vás doma? Podělte se s námi v komentářích.

Soutěžte o antialergickou přikrývku!

Objevit více

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Jak rychle usnout

Jak rychle usnout

Vyrušujete se s partnerem při spaní?

Vyrušujete se s partnerem při spaní?

Věděli jste, že spánek zlepšuje paměť?

Věděli jste, že spánek zlepšuje paměť?