Různé druhy polštářů

Průvodce polštáři

Ideální polštář podpoří krk tak, aby krční obratle vytvářely přirozené prodloužení páteře. Zdali vám tuto oporu poskytuje váš polštář, není jisté, ačkoli ho sebe více zbožňujete! Síla zvyku má moc a možná jste zvyklí spát na vysokém péřovém polštáři, i když vám neposkytuje optimální podmínky pro spánek. Naučit se na novém typu polštáře může chvíli trvat. Proto ze začátku můžete střídat polštáře dva. Podívejte se na náš video návod, jak si správný polštář vybrat.

Výška polštáře

Polštář, který vám poskytne správnou oporu, je k dobrým podmínkám pro spánek klíčový. V JYSKu najdete polštáře ve třech různých výškách: nízký, středně vysoký a vysoký. Při výběru polštáře pamatujte na to, že ideální poloha při spánku je ta, ve které máte celou páteř v rovině. Výběr výšky polštáře by se měl odvíjet právě od polohy, ve které jste zvyklí spát.
 

Bok

Pokud spíte na boku, je mimořádně důležité, abyste si vybrali správný polštář a ujistili se, že se krční obratle nebudou nepřirozeně ohýbat. Pokud spíte na boku a máte správný polštář, chráníte tím tak svůj krk i páteř. Tato poloha je vhodná i pro ty, kteří chrápou. Poloha na boku by totiž měla chrápání zmírnit.

Ideální polštář při spánku na boku je:

  • Vysoký polštář, který poskytne oporu hlavě.
  • Pevný polštář, jehož náplň musí zůstat v průběhu noci na svém místě, aby hlavě poskytovala oporu.
  • Plný polštář, který vyplní prostor mezi matrací a vaší hlavou.
     

Záda

Spíte raději na zádech? Potom byste měli sáhnout po nízkém polštáři, který poskytne optimální oporu krku. Na tento účel jsou vhodné ergonomické polštáře z pěny nebo latexu.

Břicho

Pokud nejraději spíte na břiše, hned na začátek vám poradíme, abyste zkusili spát na boku nebo na zádech. Když spíte na břichu, krk se vám totiž nepřirozeně ohýbá. Pokud si nedokážete představit spát jinak, než na břichu, měli byste mít co nejjemnější a nejtenčí polštář, sníží se tak nepřirozené ohýbání krku.

Náplň polštáře

Můžete si vybrat ze 3 různých typů náplní:

Přírodní náplň

Polštáře s přírodní náplní se skládají hlavně z peří a prachového peří, ale mohou obsahovat i jiné materiály, jako je hedvábí, vlna, plátno a kapok. Polštář s přírodní náplní je příjemný na dotyk a lehce se tvaruje. To je výhoda, pokud v noci spíte na boku a potom na zádech. Náplň se totiž přizpůsobí podle potřeby.

Umělé vlákno

Polštáře s umělým vláknem obsahují syntetická vlákna. U polštářů se syntetickými vlákny můžete mít pocit, že jsou elastické. Je otázkou každého vkusu, jestli si vybere polštář s přírodními nebo syntetickými vlákny.

Speciální náplň

Speciální náplň může být z paměťové pěny, vzdušné paměťové pěny a nebo latexu. Tento typ náplně poskytuje maximální podporu, protože je z kompaktnějších materiálů.

Polštáře z paměťové pěny se vytvarují přesně podle tvaru vaší hlavy a krku. S polštářem z paměťové pěny budete celou noc spát v ergonomicky správné poloze, protože se pěna tělu vždy přizpůsobí. Polštář poskytuje oporu od ramen až po krk. Díky tomu může krev volně proudit a nedochází k žádnému tlaku či bolestem hlavy. V JYSKu najdete širokou škálu polštářů z paměťové pěny.

Vzdušná paměťová pěna je pěna, která uvolňuje tlak a na kterou nemají vliv okolní teploty. To znamená, že pěna zůstává měkká a pružná i v chladném prostředí na spaní. Malé, vzduchem naplněné buňky v pěně reagují na váhu vašeho těla a umožňují pěně se rychle přizpůsobit tvaru tělu.

Struktura a tvar polštáře

Nakonec byste měli zvážit strukturu a tvar polštáře. Pokud vám vyhovují polštáře, které si můžete sami vytvarovat podle potřeby, měli byste si vybrat obyčejný jednokomorový polštář.

Polštáře s vícero komorami mají různé vlastnosti v závislosti na své struktuře. Mohou mít dvě, tři nebo čtyři komody s různou kombinací peří a prachového peří. Také mohou mít jemnější vnější potah a pevnější jádro. 

Pokud znáte svou oblíbenou polohu při spánku, možná si budete chtít vybrat tvarovaný polštář. Tento typ polštáře má náplň z paměťové pěny a je vytvarovaný do tvaru vhodného pro specifický typ polohy při spánku.

Objevit více

Na náplni záleží

Na náplni záleží

Jak zvolit správnou velikost povlečení?

Jak zvolit správnou velikost povlečení?

Péče a údržba přikrývek a polštářů

Péče a údržba přikrývek a polštářů

Jak vybrat správný polštář pokud trpíte na bolesti za krkem

Jak vybrat správný polštář pokud trpíte na bolesti za krkem