Průvodce postelemi

Průvodce postelemi

Postel a matrace jsou základem dobrého spánku. Proto je důležité, aby vám matrace poskytla přesně takovou oporu a komfort, jaký potřebujete. S průvodcem matracemi si dokážete uvědomit své potřeby a získat přehled o sortimentu matrací a postelí v JYSKu:

 • Kontinentální postele
 • Chrániče matrace a vrchní matrace
 • Pěnové matrace
 • Pružinové matrace
 • Tvrdost matrace
 • Před koupí si matraci vyzkoušejte

Typy matrací a postelí

Když jde o kvalitu spánku, je postel jedním z rozhodujících faktorů. Důležitou roli ale hraje také otázka zdraví a celkové životní pohody. Když se budete potýkat s bolestmi zad, může to být signál, že vám matrace neposkytuje dostatečnou oporu. Podívejte se na video návod, který vám ukáže, jak si matraci správně vybrat:

Kontinentální postele

Kontinentální postel není pouze elegantní kus nábytku do vaší ložnice. Je to každodenní luxus, skvělá opora a pohodlí, díky kterému se budete každé ráno cítit odpočatí a svěží. V kombinaci s čelem postele slouží jako pohodlné místo, kde můžete také číst vaši oblíbenou knížku, sledovat televizi nebo jen relaxovat. Kontinentální postel je většinou složená z dřevěného rámu, matrace a vrchní matrace. Spojuje v sobě výhody pružinových a pěnových matrací v jednom, elegantním provedení.

Spodní rám může být postavený různými způsoby, ale nejčatěji se skládá z dřevěného rámu se systémem pružin, díky kterým jsou kontinentální postele velice pohodlné. Používají se tyto tři typy pružin:

 • Bonell: Pružiny typu Bonell mají tvar přesýpacích hodin. Jsou vyrobené z hrubého kovového drátu. Matrace má díky těmto pružinám tvrdý povrch a dlouhou životnost za dostupnou cenu.
 • LFK: Pružiny typu LFK mají válcovitý tvar, jsou menší a jsou vyrobeného z tenšího drátu než pružiny typu Bonell. Na druhé straně je ale v matraci použitých více LFK pružin, a díky tomu má matrace více opěrných bodů a během spánku se dokáže lépe přizpůsobit pohybům těla.
 • Taštičkové Taštičkové pružiny jsou ještě menší než pružiny typu LFK. Každá pružina je uložená v tenkém obale, tzv. taštičce, která slouží jako ochrana před opotřebením. Matrace je díky taštičkám tišší a stabilnější. S tolika opěrnými body se matrace ideálně přizpůsobí tělu a zajistí maximální pohodlí. 

Střední vrstvu tvoří pružinová matrace, která se skládá ze systému pružin, výplně a čalounění.

Celkový design a pohodlí postele doplňuje vrchní matrace. Ta se skládá z pěnového jádra a potahu.

Výhody kontinentální postele

 • Kompletní postel s nohami, roštem a vrchní matraci.
 • Skvělý komfort zaručený kombinací pružinové matrace s vrchní matrací.
 • Přidejte čelo postele a ložnice nabere úplně nový a velmi stylový vzhled.
 • Velmi dobrá životnost díky oboustranné pružinové matraci.
   

Chrániče matrace a vrchní matrace

Výhody vrchní matrace

 • Poskytuje skvělý komfort.
 • Pomůže, pokud máte příliš tvrdou nebo měkkou matraci.
 • Chrání matraci před vlhkostí a opotřebením.
 • Matrace si díky vrchní matraci zachová svůj původní tvar.

Pěnové matrace

V JYSKu nabízíme pěnové matrace z různých materiálů:

 • Polyuretanová pěna: polyuretanová pěna je velmi oblíbený typ pěny. Jádra z této pěny se od sebe líší stupněm tvrdosti a hustotou pěny. 
 • Studená pěna: Studená pěna je také druh polyuretanové pěny, má však vyšší hmotnost a je ohybnější. Matrace ze studené pěny snese větší zátěž a je pro tělo skvělou oporou. Studená pěna má dlouhou životnost.
 • Paměťová pěna: Paměťová pěna je velmi kvalitní výrobek, který se přizpůsobí tvaru tělu a může zmírnit bolesti svalů a kloubů.
 • AIR paměťová pěna: Paměťová pěna AIR je pěna, která uvolňuje tlak a na kterou nemají vliv okolní teploty. To znamená, že pěna zůstává měkká a pružná i v chladném prostředí na spaní. Malé, vzduchem naplněné buňky v pěně reagují na váhu vašeho těla a umožňují pěně se rychle přizpůsobit tvaru tělu.
 • Comfort+ pěna: přizpůsobí se křivkám vašeho těla. Flexibilní pěna přidává další vrstvu pohodlí tím, že vám umožňuje ponořit se hlouběji do matrace.

Pěnové matrace jsou často vyrobené z vícero vrstev různých typů pěn. Například mohou mít jádro z těžší polyuretanové pěny a v něm vrstvu paměťové pěny, ta se postará o optimální komfort. Některé matrace mají také profilovanou vrchní vrstvu pěny, profilace podporuje proudění vzduchu v matraci. V matracích také můžete najít vrstvu kokosového vlákna, díky které matrace lépe odvětrává.

Mnoho matrací v našem sortimentu je oboustranných. Každá strana má jiné vlastnosti, jedna matrace vám tedy poskytne hned dvě úrovně tvrdosti a můžete si vybrat, jaká je vám příjemnější.

Poslední věc, kterou je potřeba před koupí matrace zvážit, je potah. Potah by měl být na dotyk příjemný. Některé pěnové matrace mají potah, který můžete sundat a vyprat. Praní při 60 °C zabíjí roztoče a vy se můžete těšit z čisté matrace a zdravějších podmínek pro spánek.

Výhody pěnové matrace

 • Pěna je velmi pohodlná a poskytuje správnou oporu.
 • Široký sortiment od nejtenčích a skladných matrací pro hosty až po kvalitní a trvanlivé matrace na každodenní používání.

Pružinové matrace

Jsou dva typy pružin, které tvoří jádro pružinových matrací:

 • Bonell: Pružiny typu Bonell mají tvar přesýpacích hodin. Jsou vyrobené z hrubého kovového drátu. Matrace má díky těmto pružinám tvrdý povrch a dlouhou životnost za dostupnou cenu.
 • Taštičkové Taštičkové pružiny jsou ještě menší než pružiny typu Bonell. Každá pružina je uložená v tenkém obale, tzv. taštičce, která slouží jako ochrana před opotřebením. Matrace je díky taštičkám tišší a stabilnější. S tolika opěrnými body se matrace ideálně přizpůsobí tělu a zajistí maximální pohodlí. 

Pružinový systém je uložený v ochranné vrstvě tvořené různými materiály:

 • Profilovaná polyuretanová pěna: Profilovanou polyuretanovou pěnu jsme použili v různých matracích. Pokud se v noci potíte, tento materiál vlhkost odvede pryč od pokožky.
 • Kokos: Kokos je přírodní materiál, který se používá i v matracích, aby zajistil správnou oporu a ventilaci matrace.
 • Paměťová pěna: Paměťová pěna je flexibilní materiál, který se přizpůsobuje tvaru těla a může zmírnit bolesti svalů a kloubů.
 • Comfort+ pěna: přizpůsobí se křivkám vašeho těla. Flexibilní pěna přidává další vrstvu pohodlí tím, že vám umožňuje ponořit se hlouběji do matrace.

Výhody pružinových matrací

 • Dlouhá životnost, protože můžete využít obě strany matrace.
 • Většinu matrací můžete využít na polohovatelných a kontinentálních postelích.

Tvrdost matrace

Každý z nás je úplně jiný, má své potřeby a vlastní požadavky. Páry často dělají při nákupu postele chybu, že si koupí stejnou matraci. Jste vysoký a silný muž o 190 cm a 100 kg? Potom byste měli mít rozhodně jinou matraci než vaše žena, která měří 165 cm a váží 64 kg.
A to není vše. Někteří lidé mají zdravou páteř, jiní jsou na ní citliví. Pokud trpíte bolestmi nebo jste třeba překonali zranění, měli byste výběru matrace věnovat zvýšenou pozornost.

Poloha páteře

Nepovíme vám, kdy je přesný čas na výměnu staré postele, ale můžeme vám poradit, na co se soustředit při koupi postele nové.
Poloha páteře je při výběru matrace klíčová a to v poloze na zádech i na boku.

Pokud ležíte na zádech, měli byste po celé délce páteře i v křížové části cítit oporu matrace. To znamená, že by se matrace měla dotýkaz křížové páteře. Poproste partnera nebo kamaráda, aby vám zkusil umístit ruku pod křížovou část vaší páteře. Pokud to jde lehce a křížová část páteře se matrace vůbec nedotýká, je pro vás matrace moc tvrdá. Naopak pokud se příliš propadáte a těžko se obracíte, matrace je moc měkká. Ideální je, když se ruka pod kříž vejde s mírným odporem.

Poté si zkuste lehnout na bok a partner vám zkontroluje polohu páteře. Páteř by měla být ve vodorovné poloze, neměla by se prohýbat ani nahoru ani dolu.

Před koupí si matraci vyzkoušejte

Rádi vám poradíme s výběrem matrace na každé prodejně JYSK. Přečtěte si také o možnosti vyzkoušet si matraci GOLD na 100 dní.

Objevit více

Jak vybrat vrchní matraci a chránič matrace? Kompletní průvodce

Jak vybrat vrchní matraci a chránič matrace? Kompletní průvodce

Jaká matrace vám nejlépe vyhoví? Kompletní průvodce

Jaká matrace vám nejlépe vyhoví? Kompletní průvodce

Jak vybrat správnou matraci pro vaše bolavá záda

Jak vybrat správnou matraci pro vaše bolavá záda

Vyzkoušejte si matraci GOLD na 100 dní

Vyzkoušejte si matraci GOLD na 100 dní