Poradíme s výběrem matrace a postele

Průvodce postelemi

Postel a matrace jsou základem dobrého spánku. Proto je důležité, aby vám matrace poskytla přesně takovou oporu a komfort, jaký potřebujete. S průvodcem matracemi si dokážete uvědomit své potřeby a získat přehled o sortimentu matrací a postelí v JYSKu:

 • Kontinentální postele
 • Chrániče matrace a vrchní matrace
 • Pěnové matrace
 • Pružinové matrace
 • Tvrdost matrace
 • Před koupí si matraci vyzkoušejte
   

Typy matrací a postelí

Když jde o kvalitu spránku, je postel jedním z rozhodujících faktorů. Důležitou roli ale hraje také otázka zdraví a celkové životní pohody. Když se budete potýkat s bolestmi zad, může to být signál, že vám matrace neposkytuje dostatečnou oporu. Podívejte se na video návod, který vám ukáže, jak si matraci správně vybrat:

Kontinentální postele

Kontinentální postel není pouze elegantní kus nábytku do vaší ložnice. Je to každodenní luxus, skvělá opora a pohodlí, díky kterému se budete každé ráno cítit odpočatí a svěží. V kombinaci s čelem postele slouží jako pohodlné místo, kde můžete také číst vaši oblíbenou knížku, sledovat televizi nebo jen relaxovat. Kontinentální postel je většinou složená z dřevěného rámu, matrace a vrchní matrace. Spojuje v sobě výhody pružinových a pěnových matrací v jednom, elegantním provedení.

Spodní rám může být postavený různými způsoby, ale nejčatěji se skládá z dřevěného rámu se systémem pružin, díky kterým jsou kontinentální postele velice pohodlné. Používají se tyto tři typy pružin:

 • Bonell: Pružiny typu Bonell mají tvar přesýpacích hodin. Jsou vyrobené z hrubého kovového drátu. Matrace má díky těmto pružinám tvrdý povrch a dlouhou životnost za dostupnou cenu.
 • LFK: Pružiny typu LFK mají válcovitý tvar, jsou menší a jsou vyrobeného z tenšího drátu než pružiny typu Bonell. Na druhé straně je ale v matraci použitých více LFK pružin, a díky tomu má matrace více opěrných bodů a během spánku se dokáže lépe přizpůsobit pohybům těla.
 • Taštičkové Taštičkové pružiny jsou ještě menší než pružiny typu LFK. Každá pružina je uložená v tenkém obale, tzv. taštičce, která slouží jako ochrana před opotřebením. Matrace je díky taštičkám tišší a stabilnější. S tolika opěrnými body se matrace ideálně přizpůsobí tělu a zajistí maximální pohodlí. 

Střední vrstvu tvoří pružinová matrace, která se skládá ze systému pružin, výplně a čalounění.

Celkový design a pohodlí postele doplňuje vrchní matrace. Ta se skládá z pěnového jádra a potahu.

Výhody kontinentální postele

 • Kompletní postel s nohami, roštem a vrchní matraci.
 • Skvělý komfort zaručený kombinací pružinové matrace s vrchní matrací.
 • Přidejte čelo postele a ložnice nabere úplně nový a velmi stylový vzhled.
 • Velmi dobrá životnost díky oboustranné pružinové matraci.
   

Chrániče matrace a vrchní matrace

Chránič matrace prodlužuje životnost matrace. Je to vrstva, kterou můžete jednoduše prát. Teplota praní je uvedená na každém výrobku. Díky praní vrchní matrace se vám podaří udržet čisté, zdravější a tedy i příjemnější podmínky pro spánek. Vrchní matrace je vrchní vrstva postele. Může mít pěnové jádro pokryté vnějším potahem. Nejdůležitější funkcí vrchní matrace je vytvořit ideální podmínky pro spánek přizpůsobené individuálním potřebám uživatelů. Vybrat si tedy můžete z různých modelů vrchních matrací.

Vrchní matrace JYSKu mají jádro z polyuretanové či studené pěny. Oba druhy pěny tělu poskytují adekvátní oporu a pohodlí. V nabídce máme také vrchní matrace z paměťové pěny a AIR paměťové pěny. Paměťová pěna a AIR paměťová pěna se přesně přizpůsobí tvaru těla, díky této jedinečné vlastnosti působí jako prevence před problémy s krevním oběhem a bolestmi svalů a kloubů.

Vrchní matrace máte během spánku tělu nejblíže, dělí vás od něj pouze prostěradlo. A proto je důležité, aby měla kvalitní potah. Existuje vícero druhů vrchních matracích, proto si před koupi zkontrolujte materiál a prošívání potahu. Potah by měl být dostatečně měkký a pohodlný. Mnohé vrchní matrace mají potah, který můžete sundat a vyprat, většinou při teplotě 60 °C. To je výborná vlastnost, protože roztoči při této teplotě nedokáží přežít.

Výhody vrchní matrace
 • Poskytuje skvělý komfort.
 • Pomůže, pokud máte příliš tvrdou nebo měkkou matraci.
 • Chrání matraci před vlhkostí a opotřebením.
 • Matrace si díky vrchní matraci zachová svůj původní tvar.
   

Pěnové matrace

Pěnová matrace se skládá z pěnového jádra a textilního potahu. Je ideální na postele pro hosty, ale také na polohovací rost či do klasické postele. Klíčovou složkou je pěnové jádro. 

V JYSKu nabízíme pěnové matrace z různých materiálů:
 
 • Polyuretanová pěna: polyuretanová pěna je velmi oblíbený typ pěny. Jádra z této pěny se od sebe líší stupněm tvrdosti a hustotou pěny. 
 • Studená pěna: Studená pěna je také druh polyuretanové pěny, má však vyšší hmotnost a je ohybnější. Matrace ze studené pěny snese větší zátěž a je pro tělo skvělou oporou. Studená pěna má dlouhou životnost.
 • Paměťová pěna: Paměťová pěna je velmi kvalitní výrobek, který se přizpůsobí tvaru tělu a může zmírnit bolesti svalů a kloubů.
 • AIR paměťová pěna: Paměťová pěna AIR je pěna, která uvolňuje tlak a na kterou nemají vliv okolní teploty. To znamená, že pěna zůstává měkká a pružná i v chladném prostředí na spaní. Malé, vzduchem naplněné buňky v pěně reagují na váhu vašeho těla a umožňují pěně se rychle přizpůsobit tvaru tělu.
 • Comfort+ pěna: přizpůsobí se křivkám vašeho těla. Flexibilní pěna přidává další vrstvu pohodlí tím, že vám umožňuje ponořit se hlouběji do matrace.

Pěnové matrace jsou často vyrobené z vícero vrstev různých typů pěn. Například mohou mít jádro z těžší polyuretanové pěny a v něm vrstvu paměťové pěny, ta se postará o optimální komfort. Některé matrace mají také profilovanou vrchní vrstvu pěny, profilace podporuje proudění vzduchu v matraci. V matracích také můžete najít vrstvu kokosového vlákna, díky které matrace lépe odvětrává.

Mnoho matrací v našem sortimentu je oboustranných. Každá strana má jiné vlastnosti, jedna matrace vám tedy poskytne hned dvě úrovně tvrdosti a můžete si vybrat, jaká je vám příjemnější.

Poslední věc, kterou je potřeba před koupí matrace zvážit, je potah. Potah by měl být na dotyk příjemný. Některé pěnové matrace mají potah, který můžete sundat a vyprat. Praní při 60 °C zabíjí roztoče a vy se můžete těšit z čisté matrace a zdravějších podmínek pro spánek.

Výhody pěnové matrace

 • Pěna je velmi pohodlná a poskytuje správnou oporu.
 • Široký sortiment od nejtenčích a skladných matrací pro hosty až po kvalitní a trvanlivé matrace na každodenní používání.
   

Pružinové matrace

Pružinová matrace se skládá ze systému pružin, výplňových materiálů a potahu. Kombinací těchto třech částí vznikají pohodlné a funkční matrace. Pružinová matrace nemá pevný rám a musí ležet na látkovém roště v postelovém rámu. Je vhodný i na polohovatelné a kontinentální postele.

Jsou dva typy pružin, které tvoří jádro pružinových matrací: 
 
 • Bonell: Pružiny typu Bonell mají tvar přesýpacích hodin. Jsou vyrobené z hrubého kovového drátu. Matrace má díky těmto pružinám tvrdý povrch a dlouhou životnost za dostupnou cenu.
 • Taštičkové Taštičkové pružiny jsou ještě menší než pružiny typu Bonell. Každá pružina je uložená v tenkém obale, tzv. taštičce, která slouží jako ochrana před opotřebením. Matrace je díky taštičkám tišší a stabilnější. S tolika opěrnými body se matrace ideálně přizpůsobí tělu a zajistí maximální pohodlí. 

Pružinový systém je uložený v ochranné vrstvě tvořené různými materiály:

 • Profilovaná polyuretanová pěna: Profilovanou polyuretanovou pěnu jsme použili v různých matracích. Pokud se v noci potíte, tento materiál vlhkost odvede pryč od pokožky.
 • Kokos: Kokos je přírodní materiál, který se používá i v matracích, aby zajistil správnou oporu a ventilaci matrace.
 • Paměťová pěna: Paměťová pěna je flexibilní materiál, který se přizpůsobuje tvaru těla a může zmírnit bolesti svalů a kloubů.
 • Comfort+ pěna: přizpůsobí se křivkám vašeho těla. Flexibilní pěna přidává další vrstvu pohodlí tím, že vám umožňuje ponořit se hlouběji do matrace.
Mnoho pružinových matrací je v našem sortimentu oboustranných. Každá strana má jinou úroveň tvrdosti. Zákazníci JYSKu mají možnost využívat obě strany, podle toho, která jim vyhovuje více. To je výhoda například, když má jeden z partnerů raději měkčí matrace nebo když je jeden výrazněji lehčí než druhý.

Pružinové matrace jsou v nabídce s několika typy potahů. Potah ovlivňuje pohodlí i funkčnost, měli byste si tedy na výběru matrace s vhodným potahem dát záležet. Můžete například vybrat matraci s pratelným potahem. Praní na 60 °C zabije roztoče a vy se můžete těšit z čisté matrace a zdravějších podmínek pro spánek.

Výhody pružinových matrací
 • Dlouhá životnost, protože můžete využít obě strany matrace.
 • Většinu matrací můžete využít na polohovatelných a kontinentálních postelích.
   

Tvrdost matrace

Každý z nás je úplně jiný, má své potřeby a vlastní požadavky. Páry často dělají při nákupu postele chybu, že si koupí stejnou matraci. Jste vysoký a silný muž o 190 cm a 100 kg? Potom byste měli mít rozhodně jinou matraci než vaše žena, která měří 165 cm a váží 64 kg.
A to není vše. Někteří lidé mají zdravou páteř, jiní jsou na ní citliví. Pokud trpíte bolestmi nebo jste třeba překonali zranění, měli byste výběru matrace věnovat zvýšenou pozornost.

Poloha páteře

Nepovíme vám, kdy je přesný čas na výměnu staré postele, ale můžeme vám poradit, na co se soustředit při koupi postele nové.
Poloha páteře je při výběru matrace klíčová a to v poloze na zádech i na boku.

Pokud ležíte na zádech, měli byste po celé délce páteře i v křížové části cítit oporu matrace. To znamená, že by se matrace měla dotýkaz křížové páteře. Poproste partnera nebo kamaráda, aby vám zkusil umístit ruku pod křížovou část vaší páteře. Pokud to jde lehce a křížová část páteře se matrace vůbec nedotýká, je pro vás matrace moc tvrdá. Naopak pokud se příliš propadáte a těžko se obracíte, matrace je moc měkká. Ideální je, když se ruka pod kříž vejde s mírným odporem.

Poté si zkuste lehnout na bok a partner vám zkontroluje polohu páteře. Páteř by měla být ve vodorovné poloze, neměla by se prohýbat ani nahoru ani dolu.

Před koupí si matraci vyzkoušejte

Jedním z nejdůležitějších kroků při výběru matrace, je důkladně otestovat a vyzkoušet, jak se vám na matraci leží. Proto je před koupí vhodné zajít do jedné z našich prodejen a vyzkoušet si různé typy matrací.

V každé prodejně JYSK najdete matracové studio, kde můžete vyzkoušet různé typy matrací, testovat a ptát se odborně školeného personálu. Než si tělo zvykne na novou matraci, může to zabrat i několik týdnů. Abyste si byli jistí, že jste koupili správně, máte možnost 100 otestovat svou novou matraci GOLD. Pokud s ní nebudete na 100 % spokojení, vždy vám ji s úsměvem vyměníme za jinou matraci z kategorie GOLD. Přečtěte si více o možnosti vyzkoušet si matraci GOLD na 100 dní.

 

Objevit více

Vyzkoušejte si matraci GOLD na 100 dní

Péče a údržba matrací

Průvodce prostěradly

Jak vybrat správnou matraci pro vaše bolavá záda

Najít nejbližší prodejnu JYSK

Nechte si poradit od našeho personálu a objevte širokou nabídku na prodejně JYSK.