Štědrovečerní stůl a podnos s vánočními dobrotami

Tipy na slavnostní vánoční prostírání

Ve vánočním období máme mnoho návštěv, trávíme čas s přáteli u společných obědů, při koláčcích, kávě či svařeném víně. Okouzlete své hosty tento rok krásně prostřeným stolem.

Pokud se vám slavnostní prostírání dostane do ruky, zabere vám chvilku a bude vypadat efektně. Trocha snahy udělá velký rozdíl. Přečtěte si našich 7 tipů.

1. Vyberte si barevnou škálu

Zelená a červená jsou klasické vánoční barvy, ale to vám nemusí bránit sáhnout po úplně jiné barvě. Vyberte si takové, které se hlavně líbí vám. Případně dolaďte prostírání k vánočnímu stromečku. Není ladění barev vaše silná stránka? Vyberte si jen jednu barvu a použijte ji v různých odstínech. Stůl bude vypadat uceleně a jednotlivé dekorace se budou pěkně doplňovat.


2. Použijte látkové obrousky

Papírové ubrousky používáme běžně. Látkové ubrousky se ale na výjimečnou příležitost, jako jsou Vánoce, hodí mnohem více. Dotáhněte slavnostní atmosféru do dokonalosti. Možná se pak stane vaší novou tradicí, že k větším příležitostem budete vždy používat látkové ubrousky. Při každém prostírání slavnostního stolu a skládání ubrousků si pak vzpomenete na všechny ostatní společné obědy či večeře, při kterých jste něco oslavovali.

3. Dekorace přímo z přírody

Čerstvá větvička borovice krásně provoní celý dům a připomene, že jsou svátky opravdu tu. Na delší výzdobu můžete použít i sušené květiny či větvičky. Položte větvičku na každý talíř nebo je vložte do vázy. Bude vás to stát jen jednu procházku přírodou a efekt je neocenitelný.

4. Malá drobnost pro každého

Dejte dětem vánoční úlohu, aby i ony přispěly ke krásně prostřenému stolu. Můžou například každému členovi vytvořit pěknou jmenovku s obrázkem nebo korálkový obrázek (hvězdičky, andělíčka, vánočního stromku, či čehokoli vánočního). Každého tak bude na stole čekat malé překvapení a i děti tak budou moct přiložit ruku k dílu.

5. A co terasa? 

Pokud to počasí dovolí, možná byste letos mohli pozvat kamarády na svařené víno nebo horké kakao na terase. Zachumlaný v dece a čepici si každý rád vychutná výhled na zasněženou krajinu. Pokud trávíte svátky někde v horách nebo máte luxusní výhled z domu, nesmíte kakao na terase vynechat. Trochu vám sice omrzne nos, ale o to víc si poté vychutnáte ten pocit, kdy vejdete zpět dovnitř a teplo se vám bude pomalu vracet do zmrzlých rukou a dobré jídlo si pak vychutnáte o to více.

6. Obrus s vánočním motivem

Vánoční středový ubrus je ozdobný, sváteční a elegantní. Bude vypadat dobře přímo na stole nebo pod středový ubrus ještě můžete přidat klasický bílý ubrus. Vše závisí na vašem vkusu. Používá se buď klasicky jeden středový ubrus po délce stolu, nebo můžete použít i dva, které dáte napříč stolu. Případně jeden na šířku a jeden na délku. Na středový ubrus, který je klasicky po délce stolu poskládejte vázy, svíčky a případně i další ozdoby.


7. Světla vytvoří kouzelnou atmosféru

Menší zdroje světla vytvářejí intimnější atmosféru než stropní svítidlo. Samozřejmě musíte mít dost světla, abyste viděli jeden na druhého a mohli se pohodlně najíst. Štědrovečerní stůl by měl být pěkně osvětlený. Svíčky nebo svíticí ozdoby jsou takovým malým 2 v 1, dekorace a zároveň osvětlení.

A co vaše vánoční prostírání? Podělte se s námi o tipy v komentářích.

Objevit více

Oblíbené lampy naší nákupčí

6 snadných nápadů, jak zařídit malý byt

Jak si zařídit garsonku

Rozzařte svůj domov jasnými letními barvami