Jídelna s jídelním stolem a 4 židlemi

Jak si vybrat jídelní židle?

Chystáte se kupovat nové jídelní židle? Před nákupem byste měli zvážit několik věcí. Nejde jen o výšku sedadla, šířku a hloubku, ale i styl, ve kterém chcete mít jídelnu zařízenou, o to jak velmi je pro vás důležitý komfort a jestli preferujete jednoduchou údržbu.

Přečtěte si tento blog a usnadněte si rozhodování.

Velká nebo menší jídelna?

A dining room bench, half covered in a hide, at a dining table


Menší prostory si vyžadují menší nábytek. Podívejte se na šířku židlí, které se vám líbí. Standardní šířka je 45 a 55 cm - což představuje dost velký rozdíl, obzvlášť pokud máte limitovaný prostor na jídelní stůl a židle.  Aby měli všichni u stolu dostatečné pohodlí, židle by od sebe měly být ve vzdálenosti 15 cm. Pokud se však rozhodnete pro jídelní lavici, budete mít o jeden problém méně. Nad rozestupy si u lavice lámat hlavu nemusíte.

Máte naopak velkou jídelnu? Přizpůsobte tomu i židle. Vyberte si takové, které mají opěrky na ruce nebo jsou vyšší, širší či hlubší, abyste dokázali opticky zaplnit místnost.

4 dining chairs with armrests at a dining table


Pohodlné židle k večernímu posezení

Comfy dining chairs at a dining table


Rádi trávíte u stolu dlouhé večery? V tom případě je důležité, aby byly jídelní židle pohodlné. Ujistěte se, že se spolu s hosty můžete pohodlně posadit a užít si dlouhé momenty plné zábavy a zajímavých rozhovorů. Zaměřte se na židle s opěradlem, pohodlným sedadlem a měkkým čalouněním. Jídelní židle s extra šířkou a hloubkou můžete ozdobit dekoračními polštářky či plédem a získáte tak i extra komfort.

Děti v rodině?

4 dining chairs in wood at a wooden dining table


V případě, že máte doma malé děti, určitě hledáte židle, které bude snadné čistit. Vyberte si židle ze dřeva nebo s koženkovým čalouněním, které jednoduše utřete hadrem. Pokud je sedadlo příliš tvrdé, použijte sedací polstry, které rychle vyperete a kdykoli je snadno vyměníte.

Sedadlo z textilu nebo koženky?

Black dining chairs at a dining table


Materiál, které zvolíte není důležitý jen kvůli pohodlí, ale i kvůli stylu, který doma chcete mít. Textilní potah nebo koženka představují klasickou volbu. Jídelní židle KLARUP mají připevněné koženkové sedadlo, které poskytuje extra komfort a snadno ho vyčistíte. Na druhou stranu židle KASTRUP mají připevněné sedadlo s textilním optahem, které je sice náročnější na údržbu, ale pro mnohé může být k sezení příjemnější.

Four black dining chairs at a dining table


Nakonec se zamyslete i nad lidmi, kteří budou židle využívat každý den. Vezměte v potaz jejich výšku a ujistěte se, že jim výška sedadla bude vyhovovat. Šířka sedadla je většinou okolo 45-50 cm. Zároveň by měl být prostor mezi židlí a stolem 25-30 cm, abyste měli dostatek místa na nohy.

Nechte si poradit i s výběrem správného jídelního stolu.

Objevit více

Barevné jídelní židle do moderního domova

Jak si zařídit garsonku

V záři reflektorů: série KALBY

Nová kolekce Nordic Mood kombinuje výraznější a neutrální barvy