Věděli jste, že spánek zlepšuje paměť?

Věděli jste, že spánek zlepšuje paměť?

Během spánku se posilují spojení mezi mozkovými buňkami, neurony. Díky novým spojením mezi neurony se dokážeme lépe soustředit, více se naučit a zlepšuje se nám paměť. Když se spánek podceňuje, zvyšuje se pravděpodobnost nesprávných rozhodnutí a se slabší pamětí klesá i produktivita.

Jako může spánek ovlivnit paměť?

Každá fáze spánku, má svůj význam. Během REM fáze spánku sníme. V této fázi spánku se mozek stará o to, aby se všechny informace a vzpomínky z uplynulého dne přemístily na správné místo v šedé hmotě, díky tomu si je pak zapamatujeme.

Když spíme, zpomalí se nám srdeční rytmus, klesne krevní tlak a tělesná teplota. Naše tělo si takto dobíjí baterky. Spánek je tedy důležitý také proto, že slouží jako „volně prodejný“ lék, který nám pomáhá při fyzickém, ale i psychickém zotavování.

Spánek zlepšuje paměť

Spánek podporuje kreativitu

Kromě uchovávání vědomostí a zlepšování paměti nám spánek také pomáhá i při vymýšlení nových nápadů. Mozek takříkajíc skládá jednotlivé kousky puzzlí. Tyto kousky jsou vědomosti a zkušenosti, které po spojení zvyšují kreativitu.

„Vyspi se na to“

Měl by ses na to vyspat “ nebo Ráno je moudřejší večera. Každý z nás už tuto radu několikrát slyšel. A víte, že to vlastně vůbec není špatný nápad? Když jsme odpočatí a dáme mozku čas na to, si roztřídit myšlenky, dokážeme se pak lépe rozhodovat, snadněji řešíme konflikty a jednodušeji se popasujeme s různými problémy.
 

Příliš málo spánku snižuje schopnost se učit

Množství spánku, které potřebujeme se mírně liší člověk od člověka. Každý z nás ale spánek potřebuje, potřebujeme si vytvořit nová spojení mezi neurony a zlepšit si tak paměť. Pokud tělu nedopřejeme dostatek spánku, bude pro mozek náročnější správně uchovávat informace. A my se postupem času budeme obtížněji rozpomínat na věci, které jsme se naučili.

Spánek má vliv na výkonnost v práci

Spánek má vliv na výkonnost a spokojenost v práci

Spánek je předpokladem úspěšného dne. Po dobrém spánku má každý více energie, zatímco dny, kdy se probudíme nevyspaní, se nepříjemně táhnou. Dobrý spánek přispívá ke schopnosti uchovávat si informace a koordinovat více věcí najednou. A to jsou přeci jen dva základní předpoklady úspěšného pracovního dne.

A jak pracovní den nejlépe začít? Přečtěte si o výhodách ranního protahování.

Objevit více

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Jak rychle usnout

Jak rychle usnout

Vyrušujete se s partnerem při spaní?

Vyrušujete se s partnerem při spaní?

Spěte dobře aneb jak se vyspat jako mimino

Spěte dobře aneb jak se vyspat jako mimino