HYGGE – pohoda na dánský způsob

Datum:

Kategorie: Skandinávie

Jsou to právě Dánové, kdo si dokáže pohodu užívat naplno. V Dánsku si své pohody váží natolik, že pro ni mají speciální slovo. Hygge – kulturní fenomén a výraz pro pohodu na těle i na duchu.

Čeština nemá k tomuto výrazu ekvivalent. Hygge se tak vykládá jako útulno a pohodlno, třebaže pro Dány má toto slovo mnohem širší význam.

Když zapálíme svíčky, pozveme si přátele nebo rodinu na kávu a zákusek, zatímco venku už je dávno tma a za okny fouká meluzína, tomu se říká hygge. Dalším klasickým příkladem hygge je, když venku hustě sněží, zatímco my zabaleni do deky koukáme na filmy a ujídáme přitom cukroví.

Dánové mají hygge v krvi, ale když mají toto slovíčko někomu vysvětlit, snaží se ho definovat jako prožití chvil, kdy je člověku dobře a kdy se cítí šťastný.

Hygge může prožít kdokoliv kdykoliv, ale právě chladné podzimní a zimní večery nahrávají ke konzumaci něčeho dobrého, k příjemnému posezení v dobré společnosti a v teple, čili k nefalšovanému 100% hygge.

Že doma v teple hezky pěkně zachumlání také prožíváte hygge? Že i váš vánoční stromeček se cítí hygge? No jistě. Hygge známe i my Češi. Ovšem Dánové si jako jediní váží pohody natolik, že si pro ni vytvořili vlastní nepřeložitelné slovíčko.

pohoda ve jménu hygge

site-badges