DORUČENÍ PŘED VÁNOCI

Každý den rozdáváme 5 JYSK dárkových karet v hodnotě 250 Kč. Můžete ale vyhrát i dárkovou kartu v hodnotě 10 000 Kč.

 

ROZTOČTE VÁNOČNÍ KOLO

Power nap – kouzlo krátkého spánku

Datum:

Kategorie: Spánek

Správně načasované rychlé zdřímnutí přes den neboli power nap vás dokáže za malou chvilku výborně nabudit. Zásadní je ale délka krátkého spánku – pokud budete spát příliš dlouho, probudíte se ještě unavenější než předtím. Na jak dlouho se tedy máme jít během dne natáhnout?

 

2–5 minut - Několikaminutový odpočinek nezní příliš nápomocně, ale dokáže efektivně snížit únavu – proto si na něj zkuste vyhradit čas i v nabitých dnech.

10–20 minut - Ideální délka osvěžujícího zdřímnutí. Za 20 minut totiž nestihnete upadnout do hlubokého spánku, proto se i snáze vzbudíte a budete plní nové energie.

30–60 minut - Pokud usnete na 30 minut až hodinu, nejspíše se probudíte dezorientovaní a ospalí, protože jste již upadli do hlubokého spánku a probudili se uprostřed něj.

90 minut - Hodina a půl je délka trvání celého spánkového cyklu, tudíž si během ní dokonale dobijete baterie na zbytek dne. Pozor ale, zdřímnutí delší než 90 minut už vám může narušit spánkový režim.

 

Důležitá je nejen délka, ale také načasování spánku a podmínky v prostředí, kde budete spát. Pokud chcete spánkem získat co nejvíce energie, nezapomeňte i na následující rady:

  • Vždy si nastavte budík, ať se při usínání nestresujete starostmi, zda se probudíte včas.
  • Pokud zvonící budík vždy o pár minut odložíte, položte ho tak daleko, abyste museli vstát a dojít ho vypnout.
  • Vezměte si špunty do uší, aby vás nerušily zvuky kolem, a ztlumte vyzvánění telefonu.
  • Nedaří-li se vám usnout, zkuste jen odpočívat se zavřenýma očima – i to vám pomůže nabrat sílu.

 

A která denní doba je na osvěžujícího šlofíka nejvhodnější? Svých každodenních dvacet si raději naplánujte jako osvěžující přestávku během dne, i kratší spánek k večeru by vám narušil spánkový cyklus. V neposlední řadě je důležité udělat si pohodlí – ideální je tma, ticho a teplota okolo 18°C, při níž se můžete zachumlat třeba do měkkého plédu.

site-badges