Kulaté zrcadlo nad pracovním stolem a velké zrcadlo opřené o stěnu v chodbě

Návod: výběr zrcadla

Použití zrcadel má mnoho výhod. Mimo jiné bude místnost působit prostorněji a světleji. Při výběru zrcadla je ale potřeba brát v úvahu pár věcí: kam ho chcete umístit, jaký bude jeho účel, jakou velikost potřebujete a vzhled rámu. Poradíme s výběrem níže.

Typy zrcadel

Existují nástěnná zrcadla, která můžete zavěsit na stěnu, nebo snadno o stěnu opřít. Můžete si také vybrat volně stojící zrcadlo, které lze naklápět. Všechny jsou v různých stylech a velikostech.

Velikost zrcadla

Jednu z prvních věcí, kterou je třeba rozhodnout, je správná velikost:

Pokud sháníte zrcadlo do šatny, pravděpodobně budete potřebovat takové, ve kterém uvidíte celou postavu. Zrcadlo v předsíni by tak mělo být velké nebo středně velké, abyste si při odchodu mohli zkontrolovat svůj outfit.

I když zrcadlo používáte jen jako dekoraci, nebojte se z něj udělat ústřední prvek místnosti. Například zrcadlo s ozdobným rámem se k tomu bude perfektně hodit.

Round mirror above an end table


Nezapomeňte také vybrat zrcadlo, které je velikostně úměrné ostatním kouskům v místnosti. Pokud ho zavěsíte nad příborník nebo pohovku, mějte na paměti, že by mělo být velké zhruba do dvou třetin velikosti nábytku a nikdy by nemělo být širší, než co je umístěno pod ním.

Dining room with a rectangular mirror above a sideboard

Tvar zrcadla

Čtvercová nebo obdélníková zrcadla jsou pravděpodobně nejběžnější a logicky bývají bezpečnou volbou. Lze je navíc snadno umístit na zeď. Své výhody však mají i jiné tvary. Oválné nebo kulaté zrcadlo je skvělou volbou, která dokáže zjemnit vzhled hranaté pohovky.

Mirror with black frame next to small wall cabinet

Rám zrcadla

Zrcadla jsou k dispozici jak bez rámu, tak s řadou různých rámů: černé, bílé, zlaté nebo dřevěné, široké nebo úzké, jednoduché nebo zdobené. Je to do značné míry rám zrcadla, který určuje styl a jak zrcadlo zapadne do zbytku interiéru.

Zrcadlo ale může být také prvkem, který dodá vašemu domovu vhodný kontrast. Pokud je váš styl romantický, může být zrcadlo s jednoduchým rámem tou správnou volbou. Pokud je váš styl minimalistický, může ho podtrhnout zrcadlo s krásně zdobeným rámem.

Large mirror in a hallway with bench, shoe cabinet and hallway shelf


Pokud chcete, aby malý pokoj působil prostornějším dojmem, pořiďte si zrcadlo bez rámu – je to jeden z nejlepších způsobů, jak prostor opticky zvětšit.

Pozice na stěně

Dobrým pravidlem je zavěsit zrcadlo tak, aby byl střed zrcadla asi 150-160 cm na podlahou.

Pokud zrcadlo zavěšujete nad příborník nebo konzolový stolek, umístěte ho asi 25–30 cm nad nábytek.

Round mirror above a desk


Zrcadlo vždy pověste do středu stěny. A když visí nad krbem nebo pohovkou, opět ho vycentrujte.

Living room with large mirror leaned against the wall

Kde je zrcadlo potřeba?

Nemusíte se omezovat a zrcadlo věšet jen v koupelně nebo na chodbě. Zrcadla mají mnoho výhod, takže jsou ideální i do obývacích pokojů či jídelen, nebo do každé malé či tmavé místnosti, kde pomáhají prosvětlit prostor.

Existuje však několik věcí, kterým byste se při použití zrcadel měli vyhnout:

  • Nezavěšujte zrcadlo naproti vaší posteli. Při usínání, je důležité, aby vás nerušil pohled na vlastní pohyby nebo pohyby vašeho partnera odrážející se v zrcadle.

  • Nezavěšujte dvě zrcadla proti sobě. Světlo by se totiž odráželo z jednoho zrcadla do druhého.

  • Nezavěšujte zrcadlo přímo naproti oknu. Zrcadlo bude sice odrážet denní světlo do vašeho pokoje, což jej může rozjasnit, ale zároveň vás může oslepovat.

  • Nevybírejte do koupelny zrcadlo s dřevěným rámem. Zrcadlo by mělo odolat vlhkosti.

Objevit více

Oblíbené lampy naší nákupčí

Oblíbené košíky specialistky na domácí potřeby

Jak oslavit Valentýn v pohodlí domova

Nové dekorace, které doporučuje nákupčí v JYSKu

Najít nejbližší prodejnu JYSK

Nechte si poradit od našeho personálu a objevte širokou nabídku na prodejně JYSK.