Velikonoce ve Skandinávii

Datum:

Kategorie: Skandinávie

Velikonoce se slaví u dobrého jídla a u společného stolu. Nejinak je tomu ve Skandinávii. Všudypřítomní zajíčci, obarvená vajíčka a kytice rozkvetlých tulipánů a narcisů patří k jarní výzdobě na mnoha místech světa. V čem se ale skandinávské Velikonoce naopak liší?

V Dánsku je jednou moc milou tradicí posílání dopisů. Ale ne jen tak ledajakých. Tradice sahá až do 19. století a vyžaduje velmi kreativního ducha. Papír je třeba nejprve upravit a to tak, že do něj pečlivě vystříháte různé ornamenty. Na takto upravený papír pak napíšete krátký verš a přiložíte sněženku jako první jarní kvítek a symbol jara. Dopis odešlete, a pokud adresát uhodne, od koho dopis dostal, získává velikonoční vejce. Pokud neuhodne, na vajíčko má nárok odesilatel.

S velmi neobvyklou tradicí se setkáte v Norsku, kde se celá země o Velikonocích ponoří do četby. Tento zvyk se tedy týká knih a to konkrétně tzv. velikonočních thrillerů. Vydavatelé spěchají, aby vydali masy knih. Knihkupectví jsou přeplněná novými knihami. Norové jsou fascinováni detektivkami plnými vražd do takové míry, že je možné tato literární díla najít na takových místech jako jsou kartóny od mléka.

Švédsko na druhé straně zůstává věrno tradicím, které mají svůj původ v dobách honu na čarodějnice. Oslavy probíhají od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí. V časech pradávných se mělo za to, že na Zelený čtvrtek odlétají všechny čarodějnice na svých košťatech do Německa, kde si užívají víkend plný zábavy a tance se satanem. Dnes si švédské děti oblékají dlouhé sukně, kolem hlavy šátek, tvářičky si obarví na červeno, aby připomínaly čarodějnice. Malé čarodějnice chodí od domu k domu a koledují. Za odměnu dostanou peníze nebo sladkosti. Svátek se podobá americkému Halloweenu.

A co vy? Necháte se inspirovat skandinávskými tradicemi, nebo zůstanete u beránka a pomlázky?

site-badges