Vyberte si kvalitní přikrývku

Průvodce přikrývkami

Výběr správné přikrývky pomůže vytvořit příjemné prostředí na dobrý spánek. Podívejte se na náš video průvodce, který vám poradí, jak vybrat správnou přikrývku.

Velikost

Pravidlem je, že by přikrývka měla být o 20 až 30 cm delší než je vaše tělesná výška. V JYSKu najdete přikrývky dlouhé 200 až 220 cm.

Schopnost izolace

V JYSKu rozlišujeme podle tepelné izolace tři druhy přikrývek: chladivé, teplé a extra teplé. Při výběru přikrývky zohledněte svou tělesnou teplotu při spánku a teplotu v místnosti.     


tepelná izolace přikrývek

Náplň

Přikrývky můhou mít několik různých typů náplně. Náplň rozdělujeme do dvou kategorií:

  • přírodní náplň
  • umělá náplň

Typ náplně je otázkou preferencí a vkusu.

Přírodní náplň

Přírodní náplň je obvykle složená z peří či prachového peří. Může ale také obsahovat jiné přírodní materiály, jako je hedvábí, bavlna a vlna. Výhodou přírodní náplně je, že pěkně dýchá a jemně se přizbůsobí tělu. Tato náplň je už od přírody vybavená nejlepšími izolačními schopnostmi.

Nosnost náplně

Nosnost náplně meří míru "nadýchanosti" péřového výrobku, která částečně souvisí se schopností izolace peří. Je to nejdůležitější ukazatel kvality peří a prachového peří. Čím vyšší nosnost náplně, tím více vzduchu dokáže unce peří zachytit a zvýšit své izolačný schopnosti.

Čím více peří smíšených s prachovým peří, tíme vyšší nosnost a váha náplně. Samotná váha výplně neurčije, jak teplá přikrývka je. K tepelno-izolačním schopnostem přikrývky dospějeme až kombinací váhy a nosnosti náplně.

Hedvábí

Hedvábná přikrývka je běžně tenší, ale má stejné izolační schopnosti. Tyto přikrývky regulují teplotu během noci. Díky tomu se pak nepotíte. Hedvábí je vzdušný, antibakteriální materiál, který vytváří hygienické a velmi příjemné podmínky pro spánek. 

Umělá vlákna

Umělá výplň je složená z polyesterových vláken, které mají podobné vlastnosti jako přírodní výplň, ale za nižší cenu. Umělá vlákna efektivně odvádí od těla vlhkost. Přikrývky s výplní z umělých vláken jsou těžší než přikrývky s přírodní výplní, jelikož k dosáhnutí stejných tepelných vlastností potřebují větší množství výplně.

Obal

Zvážit byste také měli vnější obal přikrývky. V JYSKu prodáváme přikrývky s vnějším obalem z bavlny, polyesteru a nebo kombinace těchto dvou materiálů. Zvažte, který typ vám vyhovuje více a též promyslete, jestli chcete tenší či tlustší materiál. Přikrývka by měla být na dotek jemná a příjemná.

Antialergické přikrývky

Mnoho lidí se mylně domnívá, že jsou alergičtí na peří a prachové peří. Ale pravdou je, že většina alergických reakcí je způsobená roztoči, které se v peří nacházejí. Alergie na samotné peří je velmi zřídká. Samozřejmě pokud patříte k osobám, které jsou alergické na peří, vyberte si raději přikrývku z umělých vláken.

Alergie na roztoče

Úplně odstranit roztoče z domácnosti je velmi náročné. Jejich množství a schopnost se rozmnožovat ale můžete podstatně snížit. Důležité je pravidelně uklízet vaši ložnici, prát přikrývky, polštáře i vrchní matrace. Vrchní matrace je dobré prát 5 až 6 krát do roka. Tato opatření roztočům znepříjemní život. Bohužel ale ani ty nejlepší přikrývky a polštáře časem takové praní nevydrží. Přečtěte si o údržbě přikrývek a polštářů.

Jste alergičtí na roztoče? Zvažte koupi antialergické přikrývky. Tyto přikrývky mají obvykle speciální úpravu proti roztočům, která jim zabrání do přikrývky proniknout a rozmnožovat se. Takže bude stačit, když přikrývku vyperete 2 krát do roka. Tím podstatně prodloužíte životnost přikrývky. V JYSKu hledejte na přikrývkách tyto značky:

Přikrývky a polštáře nesoucí štítek NOMITE mají potah, který je zvláště úzce tkaný. To pomáhá snížit pronikání prachových roztočů.

OEKO-TEX logo

Výrobky nesoucí označení "Důvěra v textilie" splňují přísná kritéria pro testování Mezinárodní asociace OEKO-TEX® a jsou bez škodlivých látek.

Výrobky označené tímto štítkem byly kontrolovány společností Asthma Allergy Nordic, která potvrdila, že neobsahují látky způsobující alergii.

Letní a zimní přikrývky 

Potřebujete během roku střídat letní a zimní přikrývku? Možná si u vás v ložnici dokážete po celý rok udržet stejnou teplotu a střídat přikrývky nepotřebujete. Ale pokud se teplota v ložnici přizpůsobuje teplotě venkovní, je dobré mít chladivou přikrývku na léto a teplou až extra teplou přikrývku na zimu. Střídání přikrývek vám pak zajistí pohodlí při spánku po celý rok.

Objevit více

Jak si vybrat novou peřinu? Kompletní průvodce

Jak si vybrat novou peřinu? Kompletní průvodce

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Zátěžová přikrývka vám pomůže zlepšit spánek

Jak zvolit správnou velikost povlečení?

Jak zvolit správnou velikost povlečení?

Péče a údržba přikrývek a polštářů

Péče a údržba přikrývek a polštářů