Přikrývky z přírodní náplně

Přírodní náplň je obvykle složená z peří či prachového peří. Může ale také obsahovat jiné přírodní materiály, jako je hedvábí, bavlna a vlna. Výhodou přírodní náplně je, že pěkně dýchá a jemně se přizbůsobí tělu. Tato náplň je už od přírody vybavená nejlepšími izolačními schopnostmi. Při výběru věnujte pozornost i nosnosti přikrývky, která udává kvalitu peří a prachového peří.

Vybírejte z klasických peřin pro jednolůžka (máme i v prodloužené velikosti) nebo dvojité pro dvoulůžko:

 • 135x200
 • 140x200
 • 135x220
 • 140x220
 • 200x220

Nejste si jistí velikosti? Poradíme. Náš Průvodce přikrývkami vám výběr usnadní určitě také.

12 výrobky/výrobků
  12 výrobky/výrobků

  Nosnost přikrývky

  Nosnost náplně přikrývky je ukazatelem tepelno-izolačních schopností - neboli toho, jak vás přikrývka udrží v teple. Čím větší nosnost náplně, tím lepší tepelná izolace.

  Péřové náplně mají přirozeně rozdílné stupně izolace. Nejlepším druhem peří je kajčí peří a následně pižmové a husí peří. Kachní peří má v porovnání nejnižší schopnost tepelné izolace.

  Jakou náplň zvolit?

  Při nákupu nové přikrývky je důležité položit si otázku, jak teplá by měla být, zejména v zimních měsících. Proto je důležité věnovat pozornost poměru péřové náplně. Poměr peří se pohybuje od stupně 100 do stupně 1100, přičemž 1100 znamená nejteplejší a nejvíce izolující.

  Mnoho lidí se mylně domnívá, že teplá přikrývka musí být těžká a objemná. Není to vždy pravda. Záleží totiž na druhu peří. Kachní peří je například těžší, ale má menší izolační schopnost než husí a pižmové peří. Husí a pižmové peří je lehčí, ale naopak se vyznačuje skvělými tepelno-izolačními schopnostmi. To znamená, že pro zajištění stejné izolační schopnosti u přikrývky z husího či pižmové peří se musí použít více kachního, aby byla schopnost izolace stejná. Ve finále je tedy přikrývka z kachního peří těžší než přikrývka z husího peří.

  Pro příklad: přikrývka s hodnotou nosnosti 550 s náplní z husího peří bude lehčí než přikrývka se stejnou hodnotou nosnosti (550), která bude z kachního peří.

  • Na výběr máte 3 typy přikrývek:
   • Letní přikrývka: Léto je známé pro své vysoké teploty. Proto letní přikrývka nemusí mít stejnou nosnost a schopnost izolace jako zimní přikrývka. Zvolte přikrývku s méně gramy či menší nosností a vyspěte se do růžova i během letních měsíců.
   • Zimní přikrývka: V zimě je naopak příjemné přikrýt se do krásně teplé přikrývky. Ideální je třeba přikrývka z husího prachového peří s hodnotou nosnosti 725.
   • Celoroční přikrývka: Pokud nechcete pořizovat dvě různé přikrývky, pořiďte si jednu celoroční, se kterou si vystačíte přes letní i zimní měsíce. Je dobré zkombinovat se stejnou teplotou v ložnici.

  Péče o přikrývky

  Přikrývky byste měli každý den protřepat. Díky tomu zůstane zachován tvar náplně a pružnost prachového peří. Přikrývky ale nevysávejte ani neklepejte - mohlo by dojít k poškození prachového peří. 

  Když postel zakryjete přehozem, mohou se pak polštář nebo přikrývka zdát mírně stlačené - způsobuje to vlhkost usazující se ve vzduchových dutinkách. Aby bylo prachové peří zase načechrané, stačí polštář nebo přikrývku několik hodin sušit v sušičce. Do bubnu můžete také přidat tenisový míček nebo míček přímo určený do sušičky. Náplň pak bude opět lehká a nadýchaná.

  Proč by se měly peřiny prát?

  Když peřinu vyperete, prodloužíte tím jejich životnost. Peří se totiž po čase shlukuje a přikrývka je pak tenčí a sníží se nosnost její náplně. Nosnost náplně přikrývky udržíte tak, že ji alespoň jednou za rok vyperete. Ideálně by se měla prát dvakrát, ale maximálně čtyřikrát do roka. Přílišné praní přikrývku zbytečně opotřebuje. Polštáře také doporučujeme prát dvakrát za rok.

  Dalším důvodem, proč přikrývky prát, jsou roztoči. Polštáře a přikrývky perte alespoň dvakrát do roka na 60 °C, tím se zbavíte všech mikroorganismů a roztočů. 

  Jak přikrývky prát?

  Začněte tím, že si na praní vynahradíte dostatek času. Praní a sušení přikrývky může trvat i 6-8 hodin. Mimo to, byste měli vždy postupovat podle návodu uvedeného na výrobku.

  1. Nejprve zkontrolujte všechny švy a ujistěte se, že v přikrývce nejsou žádné díry. Mějte na mysli, že se může přikrývka při praní trochu srazit.
  2. Použijte prací prostředek určený na přikrývky a polštáře s přírodní náplní, který neobsahuje enzymy. Běžné prací prostředky obsahují enzymy, které ničí vlastnosti peří a prachového peří tím, že z nich odstraní přirozenou vrstvu tuku.
  3. Perte na 60 stupňů a program dokončete jemným odstřeďováním.
  4. V sušičce přikrývku sušte spolu s dvěma či třemi tenisovými míčky nebo s míčky určenými do sušičky. Tenisové míčky náplň rovnoměrně rozloží a přikrývky tak budou krásně nadýchané.
  5. Při sušení přikrývku každých 15-20 min vyndejte ze sušičky a protřepejte. Zabráníte tak, aby se peří shlukovalo a na přikrývce také nezůstanou spálená místa po sušičce.
  6. Před použitím přikrývky, ji dostatečně vysušte. Pokud ji budete částečně sušit venku, nesušte ji na přímém sluníčku, protože by se látka mohla změkčit a hrozí tvorba děr. 
  7. Po vysušení nechte přikrývku vyvětrat na čerstvém vzduchu. Nebo ji nechte chvilku sušit v sušičce s chladným vzduchem. Peří a prachové peří pak bude rovnoměrně rozmístěné.
  8. Pokud si chcete být jistí, že je přikrývka zcela suchá, před praním ji zvažte. Po vyndání ze sušičky ji zvažte znovu. Jestli bude těžší než před praním znamená to, že v ní zůstala voda a není tedy ještě úplně suchá.