5 různých zahradních židlí a křesel na terase u moře

Průvodce: Jak vybrat tu pravou zahradní židli nebo křeslo

Zahradní židle, obvykle ještě s ladícím zahradním stolem, tvoří základ venkovního posezení. Ať už máte k dispozici jen malý balkon, větší terasu, nebo velkou zahradu, všude můžete posedět s rodinou nebo přáteli a vychutnat si z letní sezóny to nejlepší.  

Sháníte zahradní jídelní židle, křesla k pohodlnému posezení, nebo něco originálnějšího - například závěsné křeslo nebo lehátko? Ať už je to kterýkoliv typ, výběr posezení, které dokonale vyhoví vašim potřebám, může být poměrně náročné. Naštěstí vám přinášíme tohoto průvodce, který vám pomůže projít možnosti a poskytne informace, které byste měli před koupí zvážit. V tomto článku se dozvíte vše, co k výběru toho pravého zahradního nábytku potřebujete. 

  Černá stohovací zahradní židle s polstry na balkoně
  Zahradní židle s tvarovaným sedadlem a ocelovými nohami

  Jak vybrat tu pravou zahradní židli nebo křeslo?

  Než se rozhodnete koupit zahradní židli nebo židle, měli byste zvážit několik věcí. V nabídce jsou obvykle různé typy, z nichž se některé hodí spíše jako jídelní nábytek a některé jsou určené k odpočinku a relaxaci. Každý typ židle nebo křesla má jiné vlastnosti a kvůli tomu vyhovuje jiným potřebám. Jak si z široké nabídky tedy vybrat tu pravou? Níže uvádíme přehled toho, na co je při rozhodování dobré myslet.  

  1. Různé typy zahradních židlí a křesel 

  Existuje mnoho typů zahradních židlí a křesel a každé je navrženo podle účelu, kterému má sloužit. Na některých si u balkonového stolku vychutnáte kávu nebo osvěžující nápoj, jiné se dokonale hodí pro odpočinek během teplých letních odpolední. Níže najdete širší výběr zahradních židlí a křesel, které mají co nabídnout každému venkovnímu prostoru a prostředí. 

  Zahradní jídelní židle 

  Jde zřejmě o nejrozšířenější typ zahradních židlí a v kombinaci se zahradním stolem garantuje skvěle strávený čas pod širým nebem. Díky nim můžete venku jíst, vychutnat si studené nápoje se svými hosty nebo uspořádat velkou zahradní oslavu. Zahradní jídelní židle a stoly skvěle doplní jak malé balkony, tak prostornější terasy i velké zahrady. Pokud se chcete dozvědět, jak vybrat nejvhodnější a ladící stůl, nahlédněte do našeho průvodce zahradními stoly

  Zahradní křesla

  Zahradní křesla jsou vytvořená k odpočinku a relaxaci, a proto jsou pohodlná, nabízí luxusní posezení a celou řadu možností, jak strávit líné odpoledne nebo večer jen tak posedět s přáteli. Křesla jsou obvykle větší než zahradní jídelní židle a umožňují sklopit a polohovat opěradlo. Můžete se na nich pohodlně uvelebit a začíst se do oblíbené knížky, opalovat se, podřimovat, nebo si jen tak užívat sluníčka spolu s přáteli a rodinou. Díky stylovému designu dodají vaší terase nebo zahradě atraktivní vzhled a můžou posloužit i jako poutavý a osobitý kousek oživující vaše venkovní prostory. 

  Závěsná křesla, zahradní lavice a lehátka 

  Kromě klasických zahradních židlí a křesel existují i další typy, které dodají vašim venkovním prostorám nádech jedinečnosti a osobitosti. Všestrannou alternativou k tradičním zahradním židlím jsou například zahradní lavice, které můžete umístit jak k zahradnímu stolu, tak do tišších koutů vaší zahrady. Ještě větší komfort vám poskytnou pohodlná závěsná křesla nebo lehátka jako stvořená k odpočinku. Na lehátkách snadno nachytáte bronz a mírně se pohupující závěsné křeslo nabízí maximálně pohodlné útočiště. Našeho průvodce závěsnými a atypickými zahradními křesly najdete zde

  Prostřený zahradní stůl a židle na terase při západu slunce
  Zahradní stůl z tvrdého dřeva a zahradní židle na terase v zahradě

  Zahradní židle a křesla se vyrábí v celé řadě provedení, rozměrů a materiálů a jejich vzhled může výrazně ovlivnit celkovou atmosféru vašich venkovních prostor. Výběr židlí a křesel výše představuje jen několik možností, jak může váš nový zahradní nábytek vypadat. 

  2. Zahradní židle a křesla s různými vlastnostmi 

  Různé zahradní židle a křesla mají různé vlastnosti a díky tomu vyhoví různým potřebám. Hledáte menší židli vhodnou na balkon, nebo máte terasu, na kterou se pohodlně vejde křeslo či lehátko? Většina zahradních židlí a křesel je široká od 40 do 70 cm. Pro menší prostory jako například balkony můžou být vhodnější užší židle. Pokud ale disponujete otevřeným venkovním prostorem, můžete si vybrat širší a větší křesla nebo lehátka. Navíc byste neměli zapomínat ani na následující faktory: 

  • stohovací zahradní židle
   Když si vybíráte zahradní židle, uvažte i to, kde je budete skladovat mimo sezonu. Máte k dispozici kůlnu, garáž nebo jiné prostory, kde bude nábytek chráněný před povětrnostními vlivy? Výbornou volbou jsou skladné stohovací židle, které zaberou jen minimum místa. Skvěle se hodí i do menších prostor, třeba na balkon, který zútulní - a když je nebudete používat, snadno je přemístíte a uložíte. 
  • skládací zahradní židle
   Podobně jako stohovací židle se i skládací židle snadno ukládají a když se nepoužívají, zabírají ještě méně místa. Jejich maximálně praktický design a přenosnost z nich činí praktické řešení toho, kam usadit návštěvu, nebo pro malé balkony, kde musíte prostor, který máte k dispozici, využít co nejpraktičtěji. 
  • polohovací zahradní křesla
   Polohovací zahradní křesla skýtají hned několik možností, jak si co nejvíce užít čerstvého vzduchu. Díky nastavitelné poloze je můžete použít jak u jídelního stolu, tak k odpočinku. Polohovatelnost křesel taky nabízí zdokonalenou ergonomickou oporu, takže na křesle můžete bez obav strávit klidně celý večer.  
  • křesla s vysokým opěradlem 
   Při výběru zahradního křesla nebo židle je taky dobré myslet na výšku opěradla. Pokud rádi jídáváte venku s rodinou a blízkými, přirozeně pro vás bude lepší pohodlnější varianta. Vysoké opěradlo poskytuje zádům maximální oporu, ale taky vás lépe ochrání před chladným večerním průvanem. Celou řadu zahradních křesel, obzvlášť polohovacích nebo s vysokým opěradlem, můžete dovybavit polstrem na sedadlo i opěradlo, díky kterému bude křeslo ještě pohodlnější.   
  • opěrky
   Měli byste zvážit také to, jestli máte raději křesla a židle s opěrkami, nebo bez nich. Zahradní židle s opěrkami nabízí zvýšenou oporu pro ruce a obzvlášť při delším používání tak nabízí větší komfort. Na druhou stranu židle a křesla bez opěrek jsou flexibilnější, snadněji se s nimi manipuluje a lépe se vejdou do menších prostor. 

  3. Zahradní polstry a sedáky

  Když vybíráte nové zahradní židle a křesla, nezapomeňte ani na zahradní polstry, díky kterým bude váš nový nábytek ještě pohodlnější a stylovější. Polstry pro zahradní nábytek, ať už jde o jednoduchý podsedák, nebo o polstr s vysokým opěradlem pro polohovací křeslo, poskytují měkčí a pohodlnější posezení, zejména pokud zahradní nábytek používáte déle a vybrali jste si nějaký z tvrdého materiálu. Navíc pomocí polstrů nábytek snadno oživíte a dodáte mu více barev a svěží nádech. 

  4. Materiál zahradní židle 

  Než se rozhodnete, jaké zahradní židle nebo křesla zvolíte, měli byste se také zamyslet nad tím, jaký materiál vám bude nejvíce vyhovovat. Materiály nejvíce ovlivňují vzhled a celkové pohodlí židle nebo křesla. S materiálem se ale také pojí čas a péče, které budete muset věnovat údržbě. Zahradní nábytek z tvrdého dřeva bude vyžadovat občasné čištění a olejování, zatímco nábytek z hliníku nebo umělého ratanu je prakticky bezúdržbový. Pro více informací si projděte našeho průvodce materiály zahradního nábytku. 

  Výběr zahradních židlí a křesel na terase u moře

  Volba materiálu přirozeně ovlivňuje celkový vzhled židle nebo křesla i vašeho zahradního posezení. Výše uvedené židle jsou vyrobené z polyesterového lana, textilenu, umělého ratanu, masivního týku nebo plastu a většina z nich má odolný hliníkový nebo ocelový rám. 

  Výběr toho pravého křesla nebo židle 

  Díky informacím z našeho průvodce máte ty nejlepší předpoklady vybrat si perfektní zahradní židle nebo křesla, které dokonale vyhoví vašim potřebám a preferencím. Náš široký výběr zahradních židlí a křesel zahrnuje různorodé možnosti, z kterých si vybere každý. Pokud máte nějaké otázky nebo vás ohledně zahradního nábytku zajímá ještě něco dalšího, navštivte některou z našich prodejen a proberte svoje dotazy a preference s personálem. 

  Ochraňte svůj zahradní nábytek pomocí plachty nebo obalu

  Pokud nemáte vnitřní prostor, kam byste svůj nový nábytek mohli uložit, můžete využít obal nebo potah na zahradní nábytek. Díky tomu židle i křesla lépe odolají povětrnostním podmínkám a prodloužíte tak jejich životnost. Díky ochranným potahům se také tolik neznečistí, takže budete moci strávit méně času údržbou. 

  Zahradní sety stolů a židlí 

  Mnoho našich zahradních židlí a křesel je dostupných také v sestavě, která obsahuje čtyři stejné židle nebo křesla a ladící stůl. Díky zahradním setům ušetříte, protože se prodávají za nižší cenu, než kdybyste stůl a židle kupovali úplně zvlášť. 

  Objevit více

  Náš průvodce výběrem zahradního altánu

  Náš průvodce výběrem zahradního altánu

  Jak si vybrat tu pravou zahradní sestavu

  Jak si vybrat tu pravou zahradní sestavu

  Průvodce: Vyberte si ten pravý zahradní slunečník pro vás

  Průvodce: Vyberte si ten pravý zahradní slunečník pro vás

  Průvodce: Vyberte si ten pravý úložný box

  Průvodce: Vyberte si ten pravý úložný box