Žena spící na boku s bílým polštářem a přikrývkou

Jaká matrace vám nejlépe vyhoví? Kompletní průvodce

Když už se konečně vydáte na nákup nové matrace, musíte myslet na celou řadu faktorů: od opory, kterou matrace poskytuje, po polohu, ve které nejčastěji spíte. 

V tomto průvodci pro vás shrnujeme nejdůležitější informace, které vám pomohou vybrat takovou matraci, na které se vyspíte dorůžova.

1. Jaké mají různé typy matrací vlastnosti? 

Existují různé typy matrací a liší se svými vlastnostmi, výhodami i nevýhodami. 

Níže se dočtete vše o jednotlivých typech matrací a jejich plusech a mínusech. Navíc  v článku najdete informace, které vám pomohou rozhodnout, která matrace je pro vás ta pravá. 

2. Pružinové matrace

Pružinová matrace má jednu nebo více vrstev pružin a vrstvu výplně, obvykle pěny. Díky této kombinaci je maximálně pohodlná a hezky se přizpůsobí křivkám vašeho těla. 

Jádro pružinové matrace tvoří pružiny. V JYSKu používáme dva typy pružin: (multi)taštičkové pružiny a pružiny typu bonell. 

  • taštičkové pružiny se pohybují nezávisle na sobě a v noci tělu poskytují optimální oporu. Každá pružina je uzavřená v drobné látkové taštičce, která snižuje opotřebení a tlumí zvuky, které matrace vydává. 
  • pružiny typu bonell jsou větší, což znamená, že každá pružina pokryje větší plochu. Výsledkem ale je, že matrace neposkytuje tolik opory a je méně přizpůsobivá než matrace s taštičkovými pružinami.  

Výhody pružinových matrací

  • pružinová matrace je vhodná pro postelový rám i boxspring postel
  • kombinace pružin a pěny může zlepšit kvalitu spánku u lidí, kteří potřebují matraci poskytující dobrou oporu. Čím více pružin, tím jemnější opora je.  
  • některé pružinové matrace mají hluboké zóny v oblasti ramen, což představuje výhodu pro osoby spící na boku - matrace jim pro ramena poskytuje lepší oporu 
  • některé pružinové matrace lze otáčet a bývají na jedné straně tvrdší než na druhé. To znamená, že v podstatě získáte dvě matrace v jedné. To může představovat výhodu v případech, že máte s partnerem nebo partnerkou na tvrdost matrací jiné nároky  
  • pružinová matrace má dobrou prodyšnost 

Nevýhody pružinových matrací 

  • některé pružinové matrace mohou být poněkud nestabilnější než jiné typy - velice pravděpodobně v noci ucítíte každý pohyb svého protějšku  
  • pružinová matrace s pružinami bonell může při pohybech vrzat. Taštičkové pružiny jsou oproti tomu obalené látkovou taštičkou, což znamená, že matrace takový hluk nevydává