Jan Kysel, manažer prodejny v Praze v Butovicích

Nuda v JYSKu? Tak tu jsem nezažil!

Honza Kysel je manažer prodejny JYSKu v Praze Butovicích. Zajímavostí je, že v JYSKu pracuje už více než 16 let, a je tak manažerem prodejny s nejdelší senioritou. Sám Honza říká: „Zažil jsem toho v JYSKu už tolik, že zůstávám v klidu a nic už mě jen tak nerozhodí."

Jan Bek, náš HR manažer, ho požádal o rozhovor. 

Jak si, Honzo, v JYSKu před těmi 16 lety začínal?

Nastoupil jsem tehdy na pozici prodejního asistenta na nově otevřenou prodejnu JYSKu v Děčíně. JYSK jsem v té době ani neznal a na pohovor jsem šel, protože jsem dostal doporučenku od úřadu práce. Nakonec jsem uspěl i přesto, že se mnou na pohovoru bylo hodně uchazečů.

Jak se tvá kariéra v JYSKu ubírala dál?

V Děčíně jsme měli na prodejně opravdu dobrou partu a během 4 let, co jsem tam pracoval jako prodejní asistent, snad nikdo z týmu neodešel. Já sám jsem ale časem cítil, že potřebuji změnu, a chtěl jsem se z poměrně malého Děčína odstěhovat do Prahy.

Bylo skvělé, že jsem nemusel měnit zaměstnavatele, jen jsem přestoupil z prodejny na prodejnu. S tímto přestupem jsem zároveň i povýšil na pozici vedoucího skladu v prodejně JYSK v Praze na Černém Mostě.

Takhle prodejna ale vůbec nebyla v dobrém stavu, takže to byla pořádná výzva. Nakonec jsme se ale sehráli a mně se podařilo dát sklad do pořádku. A mít pořádek ve skladu, to je základ; bez toho se obchod nedá dělat. Když tu takhle vzpomínám, říkám si, že mi to vlastně šlo poměrně snadno; měl jsem spoustu energie, síly a hlavně odhodlání.

Především to však byla má první zkušenost s vedením týmu a právě to se mi zalíbilo. Ambice mě vedly k tomu, abych se ucházel o vyšší pozici. V Praze na Chodově právě hledali zástupce manažera prodejny a já u pohovoru znovu uspěl.

Jednoduché to ale nebylo ani tam. Prodejna JYSK Chodov je velmi komplikovaná co se týče logistiky zboží. Navíc ani v tomto případě prodejna nefungovala ideálně a na jejím vzhledu to bylo zřejmé. Ale v tandemu s Jarkou – manažerkou prodejny – jsme to brzy dali do kupy. Časem jsme už měli všechno zorganizované, šlo nám to tam pěkně. Vzpomínám na to rád, bylo to dobré období.

Co bylo dál?

JYSK je firma, kde se věci dějí rychle, takže můj další kariérní postup přišel už za necelé dva roky. Podařilo se mi uspět ve výběrovém řízení na manažera prodejny JYSK Butovice, kde jsem dodnes. Nastoupil jsem na původní „starou“ prodejnu, která měla poměrně malou prodejní plochu a malý sklad, ale po nějakém čase se podařilo prodejnu přesunout na lepší místo do Galerie Butovice. Od té doby je to o něčem úplně jiném. Máme krásnou velkou prodejnu, větší sklad a pěkné zázemí pro zaměstnance. Přestože přesouvání prodejny a stěhování veškerého zboží a vybavení bylo velmi náročné, odměnou nám jsou pozitivní reakce a zvýšený zájem zákazníků a samozřejmě také vyšší obraty. I pro mě a celý můj tým bylo stěhování velmi pozitivním impulzem.

Zkušenosti v JYSKu máš tedy ohromné; jak to, že jsi tu tak dlouho vydržel?

Je to tím, o čem jsme se spolu bavili. Nebyla to rutina; pravidelně se mi dařilo postupovat na vyšší pozice, otevřel jsem si novou prodejnu, měnily se týmy a jednotliví lidé kolem mě… a je to také tím, že JYSK samotný se posouvá a vyvíjí. Oproti době, kdy jsem nastoupil, je všechno jinak. Co přetrvává, jsou přátelské vztahy a zaměření na zákazníka. Ale nebudu zapírat, už jsem se párkrát rozhlížel po práci jinde. Bylo to hlavně v náročných obdobích, když jsem v JYSKu zažíval těžké chvíle. Ale myslím, že takhle to má většina lidí; bylo by asi zvláštní, kdyby se člověk nepodíval jinam.  

To s tebou souhlasím. Co tě tedy v JYSKu udrželo?

Samozřejmě mám JYSK rád – po tolika letech to asi ani jinak nejde. Mám rád hlavně ty lidi kolem mě. Lidi v JYSKu jsou prostě fajn a je jedno, zdali pracují na prodejně nebo na centrále. Vážím si svého nadřízeného, kterým je oblastní manažer Pavel Vepřek. Mohu se na něj kdykoliv bez obav obrátit, a navíc mi dal určitou svobodu, což mi hodně pomohlo. Se svobodu samozřejmě souvisí také zodpovědnost, bez které to nejde. Možná bych tu už nepracoval, kdybych měl jiného nadřízeného… Takže stručně, udrželi mě tu dobří kolegové.

Jak si představuješ svou další kariéru? Nepřemýšlíš o další změně prodejny?

Mě to tady baví. Dobře se mi pracuje s mým týmem a moje prodejna se mi líbí. Jako aktuální výzvu vidím rozvoj jednotlivých členů mého týmu a tím potažmo i rozvoj mě samotného. Nesnadno se mi vytýkají nedostatky v přístupu některých zaměstnanců. Nedávno taková situace skončila výpovědí a z toho samozřejmě radost nemám. Přesto každou tak náročnou situaci beru jako zkušenost, která mě posiluje. Výzva teď pro mě tedy je dokázat se vypořádat s takovými situacemi, být lepším a náročnějším lídrem a navíc i motivátorem.

Komu bys doporučil práci v JYSKu?

Tomu, kdo se nebojí práce, rád překonává překážky a má rád výzvy. Nesmí to být žádné ořezávátko – v JYSKu je to honička! Na oplátku ale JYSK nabízí stabilní zázemí a každý se tu hodně naučí – nejen o produktech, ale třeba i o tom, jak vést a řídit vlastní tým. Rozhodně tu má každý šanci udělat zajímavou kariéru. Hlavní je mít odhodlání a chtít.

Honzo, děkuji ti za rozhovor!